Rzeźba stanęła w Trzebieży

Każdy może usiąść koło legendarnego podróżnika i spojrzeć na wodę. Aleksander Doba ma swój pomnik

2023-09-12 13:14

Podczas spaceru wzdłuż plaży w Trzebieży (woj. zachodniopomorskie) każdy może usiąść obok legendarnego podróżnika i razem z nim podziwiać piękną panoramę Zalewu Szczecińskiego. Aleksander Doba doczekał się swojego pomnika w formie ławeczki. Rzeźba została odsłonięta w 77. rocznicę urodzin kajakarza, który zmarł w 2021 roku.

Powiat policki był szczególnym miejscem w sercu Aleksandra Doby. Legendarny podróżnik, który urodził się w Swarzędzu, spędził większość swojego życia w Policach. Jego imię nosi m.in. promenada w Trzebieży. To jednak nie jedyny symbol upamiętniający słynnego "Olka" w tej malowniczej miejscowości nad Zalewem Szczecińskim. Tuż obok trzebieskiej plaży stanęła wyjątkowa rzeźba przedstawiająca Aleksandra Dobę.

Pomnik został wykonany w formie ławki w kształcie kajaka, na którym siedzi podróżnik trzymający swój atrybut, czyli wiosło. Podczas spaceru promenadą każdy może więc usiąść obok Aleksandra Doby i razem z nim podziwiać panoramę Zalewu Szczecińskiego. Autorem rzeźby, która została odsłonięta 9 września 2023 roku, dokładnie w 77. rocznicę urodzin kajakarza, jest Mirosław Gołofit.

W Trzebieży stanął pomnik Aleksandra Doby

Aleksander Doba zasłynął m.in. dzięki swoim samotnym podróżom kajakowym. Pokonał m.in. Odrę, Wisłę i Bałtyk, ale przede wszystkim jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent. Dokonał tego wyczynu trzykrotnie. W 2015 roku został okrzyknięty "Podróżnikiem Roku" amerykańskiego magazynu "National Geographic". W tym samym roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2018 roku otrzymał Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Aleksander Doba zmarł 22 lutego 2021 roku, tuż po spełnieniu swojego wielkiego marzenia, czyli zdobyciu najwyższego szczytu Afryki - Kilimandżaro. Miał 74 lata. Został pochowany na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Tanowskiej w Policach.

Kajak "Olo", którym podróżnik pokonał m.in. Ocean Atlantycki, trafił do otwartego w maju 2023 r. Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie.

Jak dobrze znasz atrakcje turystyczne Pomorza Zachodniego?

Pytanie 1 z 10
Gdzie znajduje się Promenada Gwiazd?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany