Byliśmy w środku

Nauka przez zabawę. W Morskim Centrum Nauki ruszają nowe pracownie edukacyjne

2023-09-11 15:11

Ta przestrzeń ma zachęcać do nauki poprzez zabawę. Przeprowadzając doświadczenia i biorąc udział w zajęciach praktycznych w nowych pracowniach edukacyjnych Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie, młodzi ludzie będą mogli nie tylko rozwijać swoją kreatywność, ale też zgłębiać tajniki różnych dziedzin nauki. Zajęcia rozpoczną się już w październiku, ale już można się na nie zapisywać.

Pracownia STEAM jest miejscem, które ma na celu rozwój potencjału twórczego dzieci. Jej głównym założeniem jest tworzenie przestrzeni, która zachęca do nauki poprzez zabawę. To w sumie trzy pracownie: biologiczno - chemiczna, uczącą kodowania i programowania oraz rozwijająca zdolności manualne.

Metoda STEAM, która będzie wykorzystywana w pracowni, to interdyscyplinarna forma nauki łącząca w sobie kilka dyscyplin naukowych takich jak nauka, technologia, inżynieria, sztuka i matematyka.

  • S – Science - Nauka
  • T – Technology – Technologia
  • E – Engineering – Inżynieria
  • A – Arts – Sztuka
  • M – Mathematics – Matematyka

Pracownie znajdujące się na pierwszym piętrze Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie wyposażone są m.in. w stanowiska do doświadczeń chemicznych i zajęć z majsterkowania, a także w najnowsze zdobycze nauki: interaktywną podłogę, roboty edukacyjne Photon, drukarki 3D i długopisy 3D, iPady.

Nowe pracownie w Morskim Centrum Nauki w Szczecinie

Zajęcia kierowane są do dzieci od 3 roku życia (przedszkole) oraz uczniów klas 1 – 8 szkoły podstawowej. Poprzez metody wykorzystywane w Pracowni STEAM rozwijanie są cechy takie jak dokładność, spostrzegawczość, myślenie krytyczne i analityczne. Zajęcia dla starszych uczniów będą realizować podstawę programową w zakresie m.in. biologii, przyrody, fizyki,matematyki, informatyki i techniki. Uczestnicy zajęć będą doskonalić umiejętności weryfikacyjne i interpretacyjne, rozwiązywać problemy w sposób praktyczny. W pracowni nacisk będzie kładziony na naukę kreatywną, opartą na nowych technologiach. Uczeń jest wynalazcą i projektantem, a stosowana metoda pracy opiera się na próbach i błędach. Na warsztatach wykorzystywane będą m.in. zestawy klocków LEGO oraz zestawy edukacyjnego robota Photona.

- W każdej pracowni będą cztery zajęcia dziennie dla grup zorganizowanych, natomiast w sobotę, niedzielę chcemy mieć zajęcia, gdzie będą zapraszane osoby "z miasta" - tłumaczy dyrektor Morskiego Centrum Nauki Witold Jabłoński.

Zajęcia rozpoczną się 3 października. Będą one płatne. Ich koszt to 20 złotych. Zapisy odbywają się za pośrednictwem strony internetowej MCN.

Tematyka zajęć w pracowni STEAM jest różnorodna. Podczas warsztatów, które są zaplanowane na październik, będzie można dowiedzieć się m.in., dlaczego umierają rafy koralowe, poznać tajemnice kolorów liści, zgłębić tajemnice dna oceanu czy dowiedzieć się, jaka jest różnica między gwoździem, śrubą i wkrętem.

- Dziś każdy z młodych ludzi powinien być wyposażony w kompetencje i umiejętności, tak zwane "4K", czyli kreatywność, krytyczne myślenie, komunikacja i kooperacja - mówi Urszula Pańka, dyrektor Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, partnera MCN. - Tworząc te pracownie, pan dyrektor odpowiada na to zapotrzebowanie. To centrum odpowiada na potrzeby rozwojowe ucznia XXI wieku.

Bałtyk z przymrużeniem oka. Sprawdź, ile wiesz o polskim morzu!

Pytanie 1 z 7
Najważniejszy element wyposażenia plażowicza nad Bałtykiem to:
Nasi Partnerzy polecają