Trzykrotnie pokonał Atlantyk

Kajak Aleksandra Doby trafi do Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie. "Olo" zawiśnie nad głowami zwiedzających

2022-08-12 6:45

Aleksander Doba trzykrotnie pokonał Atlantyk. Oceaniczny kajak wielkiego podróżnika wkrótce znajdzie godne miejsce, gdzie będzie mógł być podziwiany przez zwiedzających. Przez najbliższe kilka dni można go zobaczyć na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

"Jest niezatapialny"

Kajak "Olo" ma 7 metrów długości, 1 metr szerokości i waży 750 kg. Został zbudowany z włókna węglowego w prywatnej stoczni w Szczecinie. Aleksander Doba trzykrotnie przepłynął na nim Atlantyk, zapisując się na kartach historii.

- Jest to wyjątkowy kajak, wymyślony i zaprojektowany specjalnie dla mnie i z myślą o takich wyprawach - mówił o swoim kajaku Aleksander Doba. - Ma dwie podstawowe cechy: jest niezatapialny i nie może pływać dnem do góry.

Wkrótce legendarny "Olo" trafi do Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie, którego otwarcie planowane jest za kilka miesięcy. Pojawi się tam specjalna ekspozycja poświęcona wielkiemu podróżnikowi. Kajak zostanie podwieszony nad głowami zwiedzających i towarzyszyć będzie mu prezentacja multimedialna.

Czytaj też: Morskie Centrum Nauki w Szczecinie w całej okazałości. Na otwarcie jeszcze poczekamy [ZDJĘCIA, WIDEO]

Kajak Aleksandra Doby trafi do Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie

Kajak Aleksandra Doby na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich

W czwartek, 11 sierpnia kajak został zaprezentowany na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, gdzie można zobaczyć go z bliska. Pozostanie tam do soboty, 13 sierpnia.

- Idea Morskiego Centrum Nauki wyrosła z idei muzeum morskiego. Taka była pierwotna koncepcja, która ewaluowała w stronę nowoczesnego ośrodka. Zapewniałem wtedy, że w MCN nie zabraknie akcentów, które będą świadczyły o morskiej historii Szczecina – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. - Niewątpliwie ten kajak jest jednym z nich, sławił on Szczecin na całym świecie. To w nim Aleksander Doba, człowiek wielkiej pasji, determinacji i optymizmu, jako pierwszy w historii przepłynął Atlantyk. W tym kajaku witaliśmy go, kiedy wracał ze swoich wypraw.

- Aleksander Doba rozsławił Szczecin, Police, Pomorze Zachodnie na cały świat - dodaje dyrektor MCN Witold Jabłoński. - Ofert zakupu jego kajaka było kilka, natomiast małżonka podróżnika była zdeterminowana do tego, aby został on w Szczecinie. W najbliższym czasie będzie montowany w Morskim Centrum Nauki. Serdecznie dziękuję marszałkowi województwa za to, że dba o to, aby dziedzictwo związane z morzem, żeglarstwem było obecne w MCN.

Czytaj też: Nie żyje Aleksander Doba. Kim był? Co o nim wiemy: rodzina, podróże, osiągnięcia

Aleksander Doba rozsławił Pomorze Zachodnie na cały świat

Aleksander Doba zasłynął m.in. dzięki swoim samotnym podróżom kajakowym. Jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent. Został okrzyknięty "Podróżnikiem Roku" magazynu "National Geographic". W tym samym roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2018 roku otrzymał Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Urodził się 9 września 1946 w Swarzędzu i tam spędził dzieciństwo. Ukończył Politechnikę Poznańską. Od lat 70. XX wieku mieszka w Policach, gdzie pracował w Zakładach Chemicznych Police. Tam też doczekał emerytury. Turystykę kajakową zaczął uprawiać od 1980 roku, mieszkając w Policach, w Klubie Kajakowym „Alchemik” Police oraz Akademickim Klubie Turystyki Kajakowej „Pluskon” w Szczecinie.

Aleksander Doba zmarł 22 lutego 2021 roku, tuż po zdobyciu najwyższego szczytu Afryki - Kilimandżaro. Miał 74 lata. Według aktu zgonu wydanego przez Zjednoczoną Republikę Tanzanii, śmierć Aleksandra Doby nastąpiła z przyczyn naturalnych. Został pochowany 10 marca 2021 na cmentarzu w Policach.

Czytaj też: Rok temu zmarł Aleksander Doba. Tak wygląda dziś grób wielkiego podróżnika z Polic