8 pomp na 8 marca. Wyjątkowy spacer po Szczecinie w Dniu Kobiet

i

Autor: Grzegorz Kluczyński 8 pomp na 8 marca. Wyjątkowy spacer po Szczecinie w Dniu Kobiet

8 pomp na 8 marca. Wyjątkowy spacer po Szczecinie w Dniu Kobiet

2022-03-07 18:54

Pompa jest kobietą. A 8 marca kobiety obchodzą swoje święto. Dlaczego pompa? Bo to jeden z charakterystycznych elementów Szczecina. Ponad 100-letnie pompy znajdują się w różnych punktach miasta i wszystkie mają wyjątkowe imiona. Dzień Kobiet będzie niecodzienną okazją, by wybrać się na spacer z jednym z najpopularniejszych przewodników miejskich w Szczecinie i poznać ich wyjątkową historię.

Kiedyś pełniły niezwykle ważne funkcje społeczne. To właśnie przy nich spotykali się ludzie i nabierając wodę, rozmawiali. Dziś już tłumów przy nich nie widać... chyba że akurat jest to grupa spacerowiczów, którzy wybrali się na spacer szlakiem Pompastyczny Szczecin.

Pompastyczny Szczecin to akcja, której pomysłodawcą i inicjatorem jest przewodnik po Szczecinie, Tomasz Wieczorek. To on poświęcił szczecińskim pompom cały projekt, w ramach którego zaprasza też szczecinianki i szczecinian do nadawania im kobiecych imion. Dlaczego?

- Powodów jest wiele, a jednym z nich jest to, że często prawie zupełnie nie są znane kobiety, które stały obok znanych z historii mężczyzn - tłumaczy Tomasz Wieczorek.

Warto wiec je przypomnieć wraz z imionami bogiń czy patronek, którymi także nazywane są pompy. Okazją ku temu będzie spacer śladem śródmiejskich pomp i ich patronek z okazji Dnia Kobiet. Wydarzenie odbędzie się we wtorek, 8 marca. Start o godz. 18.08 przy fontannie na pl. Orła Białego.

Spacer potrwa około 2 godzin, a udział w nim jest bezpłatny.

Czytaj też: Wystawa "z dreszczykiem" w centrum Szczecina. Czy to dobre miejsce na... nagrobki?

Pompy są charakterystycznym elementem Szczecina

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Pompy są charakterystycznym elementem Szczecina

Tomasz Wieczorek to przewodnik po Szczecinie i województwie zachodniopomorskim. Pracownik Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, kierownik Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej. Konsultant historyczny. Pomysłodawca i koordynator projektu, w ramach którego powstała zamkowa publikacja „ŚLADAMI LUBINUSA. PRZEWODNIK NIEZWYKŁY”, której jest też współautorem. Współautor współczesnego komentarza opracowanego do niemych taśm pod wspólnym tytułem „ZAMEK SZCZECIŃSKI”. Twórca wielu koncepcji działań edukacyjnych i popularyzujących wiedzę o historii miasta i regionu. Autor kilku tras zwiedzania miasta w ramach m.in. Szczecińskich Spacerów Miejskich. Członek zespołu współtwórców Szlaku Gryfitów. Od lat zaangażowany w propagowanie wiedzy o Dynastii Gryfitów i ich Księstwie Pomorskim oraz Szczecinie jak i samej Mapie Lubinusa. W 2020 pojawiła się druga część jego publikacji edukacyjnej ZWIEDZAMY Z GRYFITKiEM pt. „SZCZECiN GWiEZDNE MiASTO”.

IV Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego w Szczecinie

i

Autor: Grzegorz Kluczyński

Współorganizatorami i partnerami trasy są:

  • Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie
  • ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki

Rozwiąż QUIZ: Śpiewała o nich sama NOSOWSKA! Co wiesz o szczecińskich "dźwigozaurach"?

Rozpoznajesz te miejsca w Szczecinie? Wiele z nich mijasz codziennie!

Pytanie 1 z 10
Co to jest za miejsce?
Wieża węglowa
nowe życie zapomnianego dworca
Nasi Partnerzy polecają