AstraZeneca będzie produkowana w Polsce? Trwają rozmowy na ten temat

i

Autor: AP

Żołnierze z szczecińskiej "dwunastki" rozpoczęli szczepienia przeciw COVID-19

2021-03-30 14:08

We wtorek w Szczecinie rozpoczęły się szczepienia dowództwa i żołnierzy jednostek 12. Dywizji Zmechanizowanej. W pierwszym dniu wykonanych zostanie ponad sto szczepień preparatem firmy AstraZeneca. Jak informuje PAP, chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19 zadeklarowali wszyscy żołnierze szczecińskiej "dwunastki".

- Nie jest to dla mnie nowość, kilka miesięcy temu szczepiłem się przeciwko grypie, to dla mnie stała procedura – powiedział we wtorek dziennikarzom po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki dowódca 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. dr Dariusz Parylak. - Dziś trochę inny scenariusz, bo zawsze szczepienia (przeciw grypie) odbywały się jesienią, ale wszystko jest rutynowe i nie ma się czym specjalnie chwalić.

Dowódca dodał, że w garnizonie Szczecin uruchomionych zostało kilka punktów szczepień, a kilkanaście – w woj. zachodniopomorskim i pomorskim.

- Nie odbieram obecnie żadnych informacji, że liczba punktów byłaby niewystarczająca, mamy raczej niedosyt szczepionek, ale tutaj wymagana jest cierpliwość – powiedział gen. Parylak i zaznaczył, że najpierw zaszczepieni zostali żołnierze, którzy wspierają szpitale w walce z koronawirusem. Rozpoczęły się także szczepienia żołnierzy wyjeżdżających na misje do Afganistanu czy Iraku.

Zobacz też: Próba samobójcza pod Pyrzycami. Wszedł na drzewo, na szyi miał zaciśnięty sznur. Dramatyczne sceny

Jak podkreślił rzecznik 12. DZ mjr Marcel Podhorodecki, szczepienia rozpoczęły się także w jednostkach w województwie, podległych dowódcy dywizji.

- W Szczecinie wykonanych zostanie dziś ponad sto szczepień – powiedział mjr Podhorodecki. - Grupy żołnierzy przygotowywane są na odpowiednie godziny, tak, aby nie było przepełnionej sali, staramy się, aby wszystko odbywało się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa.

Wskazał też, że wszyscy żołnierze "dwunastki" zadeklarowali chęć szczepienia.

Wojskowi otrzymują szczepionkę firmy AstraZeneca. Żołnierze z Zachodniopomorskiego szczepieni są obecnie pierwszą partią tysiąca szczepionek dostarczoną do województwa dla tej grupy. Szczepienia koordynuje 109 Szpital Wojskowy w Szczecinie. Jak poinformował PAP rzecznik placówki, dotychczas zgłosiło się ponad 10 tys. chętnych żołnierzy.

Zobacz też: Najpierw lał się alkohol, później polała się KREW. Dramatyczny finał libacji w Stargardzie

Niebezpieczny pustostan straszy w centrum Szczecina