Ze Szczecina prosto na lotnisko w Berlinie. Niemcy zapowiadają atrakcyjne połączenie kolejowe

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Ze Szczecina prosto na lotnisko w Berlinie. Niemcy zapowiadają atrakcyjne połączenie kolejowe

Dobra wiadomość!

Ze Szczecina prosto na lotnisko w Berlinie. Niemcy zapowiadają atrakcyjne połączenie kolejowe

2022-11-24 13:48

Lotnisko w Berlinie cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców Szczecina i Pomorza Zachodniego. To właśnie tam, a nie np. w Warszawie, wiele osób zaczyna swoje podróże w różne strony świata. Wkrótce dojazd do niemieckiego portu lotniczego ma być zdecydowanie łatwiejszy. Niemcy zapowiadają ważne zmiany, które z pewnością ucieszą polskich pasażerów.

O popularności portu lotniczego w stolicy Niemiec świadczy m.in. duża oferta połączeń, a także mała odległość od Szczecina i łatwy dojazd, m.in. autostradą A11 od Kołbaskowa aż do berlińskiego Ringu. Wkrótce zdecydowanie lepsze ma stać się połączenie kolejowe z Berlinem i znajdującym się tam lotniskiem. Niemcy zapowiadają uruchomienie bezpośrednich pociągów na trasie Szczecin-Berlin, w tym również z możliwością dojazdu na lotnisko Berlin Brandenburg.

Zmieni się przede wszystkim częstotliwość kursowania pociągów. Berlińsko-brandenburski Związek Komunikacyjny zapowiada, że ze Szczecina do Berlina i z powrotem będzie można dostać się co godzinę. Będą to zarówno połączenia bezpośrednie jak i z przesiadką w Angermünde. Podróż bezpośrednim ekspresem regionalnym RE9 ze Szczecina Głównego do Berlin Hauptbahnhof zajmie 90 minut. Pociąg jednak nie skończy biegu i będzie kontynuował trasę na lotnisko Berlin Brandenburg, co zajmie kolejne 30 minut. Natomiast pociąg RB666 będzie dojeżdżał do Angermünde, gdzie będzie skomunikowany z pociągiem do Berlina. Podróż z przesiadką zajmie około 2 godzin.

Możliwe, że na trasie do Berlina pojawią się również pociągi PKP Intercity, które ze stolicą Niemiec połączą Trójmiasto i Słupsk. Przypomnijmy, takie połączenie istniało prawie 20 lat temu, gdy między Berlinem, Trójmiastem i Olsztynem kursował bardzo nowoczesny jak na tamte czasy pociąg "Mare Balticum".

Zanim to jednak nastąpi, zmodernizowana musi zostać trasa kolejowa. Obecnie trwają prace na 49-kilometrowym odcinku między granicą i Angermünde, gdzie docelowo zostanie zbudowany drugi tor, a linia zostanie zelektryfikowana. Inwestycja ma być zakończona w 2026 roku. Podobne zadanie ma zostać zrealizowane również po polskiej stronie, gdzie konieczna jest przebudowa kilkukilometrowego odcinka torów. Obecnie trwają prace projektowe.

Sonda
Często jeździsz do Niemiec?
To był ważny węzeł komunikacyjny. Tyle zostało z Dworca Szczecińskiego w Berlinie