Brakuje mleka dla wcześniaków ze szczecińskiego szpitala

i

Autor: Pixabay

Pomoc dla wcześniaków

Zamrażarki Banku Mleka Kobiecego w Szczecinie świecą pustkami! Pilny apel do młodych matek

2022-09-22 9:59

Zostało niecałe 16 litrów mleka - to niepokojąco mało, jak na zapasy Banku Mleka Kobiecego. Szpital kliniczny nr 2 w Szczecinie apeluje do młodych mam o dzielenie się zapasami mleka kobiecego, które jest niezbędne do wykarmienia m.in. wcześniaków.

"Liczba dawczyń i ilość oddawanego mleka zmalała. Zamrażarki i lodówki Banku Mleka Kobiecego zaczynają świecić pustkami" – poinformował szpital kliniczny nr 2 w Szczecinie. Placówka prosi o wsparcie, ponieważ wcześniaki potrzebują naturalnego pokarmu, który ratuje ich zdrowie.

Pokarm zgromadzony w Banku Mleka Kobiecego trafia nie tylko do noworodków urodzonych w szpitalu na Pomorzanach, ale jeśli jest taka potrzeba, po przebadaniu i pasteryzacji jest transportowany do dwóch innych placówek, w Zdrojach i Policach. Obecnie w lodówkach i zamrażarkach Banku Mleka Kobiecego jest niecałe 16 litrów mleka.

- Jak zapasy spadają poniżej 20 litrów, to już zaczyna mnie to niepokoić - powiedziała położna przyjmująca dawczynie w Banku Mleka Kobiecego Grażyna Grabowicz. - W naszej Klinice Patologii Noworodka obecnie karmimy mlekiem z Banku pięcioro wcześniaków, a dzielimy się nim także ze Zdrojami i Policami. Teraz, mimo, że otrzymujemy kobiecy pokarm od honorowych dawczyń, za co jesteśmy im bardzo, bardzo wdzięczni, to w takiej ilości, jaką mamy, pokarm nie jest wystarczający – dodała.

Powodem mniejszej ilości oddawanego mleka mógł być okres wakacji, wciąż obecna pandemia oraz rozpoczynający się okres infekcji grypowych i przeziębień. Placówka apeluje do kobiet, które zostały niedawno matkami, same karmią piersią swoje dzieci, są zdrowe i mają nadmiar pokarmu, żeby zgłosiły się do Banku Mleka Kobiecego szpitala na Pomorzanach.

Zgłaszać można się drogą mailową na adres: [email protected] lub telefon (nr 91 466 14 46, od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00-14.00).

Szpital podkreśla, że w przypadku, gdy brakuje mleka z piersi własnej mamy, najlepiej uzupełnić ten niedobór mlekiem kobiecym od innej, zdrowej mamy - dawczyni. Poza cennymi składnikami odżywczymi mleko kobiece zawiera wiele bardzo wartościowych czynników immunologicznie aktywnych, wspomagających odporność i prawidłowy rozwój karmionego nim dziecka.

Noworodki urodzone przedwcześnie są grupą szczególnie potrzebującą takiego mleka. Czasem ich mamom w pierwszych dniach po porodzie, z powodu dużego stresu lub niedoboru hormonów, brakuje pokarmu.

Niezwykła wystawa ekologiczna w Norblinie. Posadzą las w zamian za jej ślad węglowy

Wcześniaki, ze względu na swoją niedojrzałość, są narażone na różne choroby, a zwłaszcza na ciężkie zakażenia (w tym sepsa i martwicze zapalenie jelit - NEC). Dzieci te mają trudności w trawieniu i przyswajaniu składników pokarmu, szczególnie obcogatunkowych, co może prowadzić do zaburzeń odżywienia.

Podanie mleka kobiecego wcześniakowi znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia typowych dla niedojrzałego noworodka chorób, takich jak: retinopatia wcześniacza czy dysplazja oskrzelowo-płucna.