Bestialstwo!

Rysiątko zamordowane! Maleńka samiczka zastrzelona z dubeltówki. Miała zaledwie kilka tygodni

2022-09-16 14:00

Nie żyje małe rysiątko, dziecko rysicy Cleo II, która zamieszkała w zachodniopomorskich lasach w 2021 roku. Ciało małego rysia odnaleźli pracownicy Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego, które monitoruje rysie w tym rejonie. Szokująca jest przyczyna śmierci zaledwie kilkutygodniowego zwierzaka. Samiczka została zastrzelona z bliskiej odległości.

Rysie w lasach zachodniopomorskich są pod stałym monitoringiem Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego. Pomaga w tym m.in. obroża, którą nosi samica Cleo II. Zamieszkała ona w Polsce w marcu 2021 roku w ramach programu reintrodukcji rysia na Pomorzu Zachodnim. W tym roku doczekała się trójki kociąt.

"Kilka dni temu obroża Cleo przestała wysyłać codzienną lokalizację. W takiej sytuacji ekipa terenowa jedzie na miejsce ostatniego zrzutu danych i stara się potwierdzić obecność rysia w okolicy. Tak też było i tym razem" - informuje fundacja WWF.

Po przeszukaniu terenu natrafili na ciało zaledwie kilkutygodniowego kociaka. Na pierwszy rzut oka trudno było ocenić, co było przyczyną śmierci zwierzęcia. Dopiero w gabinecie weterynaryjnym na jaw wyszła szokująca prawda. "Podczas przeprowadzanej sekcji zwłok, weterynarz w ciele młodego kota zauważył kulki śrutu. Natychmiast została powiadomiona o tym policja" - relacjonuje WWF. Ciało młodej rysicy zostało odnalezione w okolicy Suchania, w powiecie stargardzkim.

- Zastrzelenie młodego rysia, który był jeszcze pod opieką samicy, to akt barbarzyństwa. Powinno to być kwalifikowane jako przestępstwo i surowo karane. Kłusownictwo i nadmierny odstrzał to główne przyczyny zaniku wielu lokalnych populacji tego gatunku w XX w. Dlatego jako organizacja, która aktywnie wspiera ochronę rysia w Polsce będziemy śledzić losy tej sprawy, aż do znalezienia winnego śmierci zwierzęcia i jego ukarania - mówi Stefan Jakimiuk, starszy specjalista ds. ochrony gatunków w WWF Polska.

Ekipa terenowa Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego nadal pracuje. Obroża Cleo znów zaczęła wysyłać sygnał. W miejscu ostatniego "logowania" zauważono ślady bytowania rysiów m.in. szczątki sarny.

Niestety, to nie pierwszy przypadek zastrzelenia rysia w naszym regionie. W tym roku w lutym do zastrzelenia rysia doszło pod Kaliszem Pomorskim. Do tej pory nie udało się ustalić, kto stoi za tym bestialskim czynem.

O krok od tragedii na S3. Kierowca mazdy jechał drogą ekspresową pod prąd
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE