Dworzec w Kołobrzegu

i

Autor: Bartosz Pietrzykowski / PKP PLK Dworzec w Kołobrzegu

Zachodniopomorskie: Podróż koleją będzie wygodniejsza. Tutaj powstaną nowe przystanki

2022-03-29 12:43

Mieszkańcy Kołobrzegu, Świdwina i Koszalina zyskają lepszy dostęp do kolei. Wszystko za sprawą nowych przystanków, które powstaną w ciągu najbliższych latach i ułatwią podróż pociągiem w stronę Szczecina, Słupska i Białogardu.

W Kołobrzegu powstaną dwa nowe przystanki. Zostaną one zlokalizowane w pobliżu przejazdów kolejowo-drogowych.

- Kołobrzeg Zachód zostanie usytuowany przy ulicy Grzybowskiej - tłumaczy Bartosz Pietrzykowski, rzecznik prasowy PKP PLK. - Na przystankach Kołobrzeg Wschód (nazwa robocza) jeden peron przewidziano przy ulicy Fredry (dla linii 402 Koszalin – Goleniów), drugi peron przy ulicy Koszalińskiej (dla linii 404 Szczecinek – Kołobrzeg).

Czytaj też: Miejska? Kolejowa? Do kogo należy ta ulica w Szczecinie? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Przystanek Świdwin Zamek usytuowany zostanie w okolicach przejazdu kolejowo-drogowego przy ulicy Niedziałkowskiego.

Dwa nowe przystanki powstaną również w Koszalinie. Koszalin Północny powstanie w sąsiedztwie wiaduktu kolejowego przy ulicy Batalionów Chłopskich, natomiast Koszalin Bukowe w sąsiedztwie wiaduktu drogowego, przy ulicy Władysława IV.

- „Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” to inwestycja w lepszy dostęp do kolei także w województwie zachodniopomorskim - mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu. - Dzięki poprawie dostępu do pociągów oraz warunków obsługi na peronach pasażerowie chętniej wybiorą kolej w codziennych podróżach do pracy lub szkoły. Na realizację programu polski rząd przeznaczył miliard złotych.

Czytaj też: Zapomniany dworzec w Szczecinie z szansą na "drugie życie". Co z opuszczonym zabytkiem na Pomorzanach? [ZDJĘCIA, WIDEO]

- Inwestycja będzie szczególnie ważna dla podróżujących w kierunku Szczecina, Słupska i Białogardu - podkreśla Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. - Efektywne wykorzystywanie środków z budżetu państwa i środków unijnych sprzyja rozwojowi najbardziej ekologicznego środka transportu zbiorowego jakim jest kolei.

Perony na nowych przystankach będą wyższe, co ułatwi podróżnym wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Zamontowane zostaną wiaty, ławki i stojaki rowerowe. Oświetlenie umożliwi bezpieczne podróżowanie po zmroku. Orientację ułatwią tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty z rozkładami jazdy. Osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się skorzystają z pochylni i ścieżek naprowadzających. Zakończenie robót planowane jest w 2023 r. Koszt inwestycji to około 16,5 mln zł.

Rządowy Program dla lepszej komunikacji kolejowej

W "Rządowym Programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” na inwestycje zaplanowano miliard złotych. Uwzględniono w nim łącznie 355 lokalizacji w całej Polsce, w tym w województwie zachodniopomorskim 10 lokalizacji na liście podstawowej: Koszalin Północny, Koszalin Bukowe, Kołobrzeg Wschód, Kołobrzeg Zachód, Świdwin Zamek, Szczecinek Bugno, Recz Pomorski, Łubowo, Złocieniec, Przecław. Na liście rezerwowej ujęto 2 projekty: Radziszewo i Szczecinek.

Czytaj też: Szczecin miał swój własny dworzec w Berlinie. Poznaj historię Stettiner Bahnhof!

Sonda
Lubisz podróżować pociągiem?
To był ważny węzeł komunikacyjny. Tyle zostało z Dworca Szczecińskiego w Berlinie