Pełnia Księżyca

i

Autor: blende12 / CC0 / pixabay.com

Wyjątkowy SUPERKSIĘŻYC w maju 2021! Poprzedzi go niecodzienne zjawisko!

2021-05-25 7:01

Zbliża się kolejna wyjątkowa pełnia Księżyca. W maju 2021 będzie ona wyjątkowa. Nie dość, że będzie to już drugi Superksiężyc w tym roku, to jeszcze poprzedzi go niecodzienne zjawisko całkowitego zaćmienia! Kiedy będzie można podziwiać kwiatową pełnię Księżyca nad Polską? Jak obserwować Superksiężyc na nocnym niebie? Sprawdź najważniejsze informacje!

Spis treści

  1. Kwiatowa pełnia Księżyca 2021
  2. Superksiężyc na nocnym niebie
  3. Pełnia Księżyca w maju 2021 - kiedy obserwować?
  4. Jak obserwować Superksiężyc w kwiatowej pełni?
  5. Całkowite zaćmienie Księżyca w maju 2021

Kwiatowa pełnia Księżyca 2021

Każda pełnia Księżyca ma swoją oryginalną nazwę. W maju pełnia Księżyca nazywana jest "kwiatową". Nawiązuje w ten sposób do wierzeń rdzennych Amerykanów, którzy pełnię Księżyca występującą w maju łączyli z wiosennym rozkwitem i wzrostem roślin. Inne, mniej znane nazwy pełni Księżyca w maju to Księżyc Sadzenia Kukurydzy i Księżyc Mleczny.

Superksiężyc na nocnym niebie

Majowa pełnia będzie wiązała się również ze zjawiskiem Superksiężyca, które zwykle występuje raz w roku, jednak w 2021 roku, wyjątkowo pojawi się już po raz drugi. Superksiężycem nazywamy zjawisko pełni, gdy Księżyc osiąga najmniejszą odległość od Ziemi. Superksiężyc wydaje się do 14 procent większy i świeci do 30 procent jaśniej.

Zobacz też: Tutaj ludzkie mięso przerabiano na... BIGOS! Kamienica legendarnego "rzeźnika z Niebuszewa" już tak nie wygląda [ZDJĘCIA, WIDEO]

Pełnia Księżyca w maju 2021 - kiedy obserwować?

Księżyc znajdzie się w pełni już w najbliższą środę, 26 maja o godz. 13:14. Oznacza to, że będzie go można podziwiać w całej okazałości tego samego dnia tuż po zmierzchu.

Jak obserwować Superksiężyc w kwiatowej pełni?

Pełnię Księżyca można podziwiać bez wychodzenia z domu. Nie jest do tego wymagany specjalistyczny sprzęt, chociaż przydatna może się okazać nawet zwykła lornetka. Efekt jest jednak zdecydowanie ciekawszy, gdy wybierzemy się za miasto, z dala od źródeł sztucznego światła - tam, gdzie nie występuje tzw. "zanieczyszczenie światłem".

Zobacz też: Mniejsze obostrzenia na granicy polsko-niemieckiej. Można znów pojechać na zakupy lub wycieczkę rowerową!

Całkowite zaćmienie Księżyca w maju 2021

Pełnię Księżyca w maju 2021 poprzedzi całkowite zaćmienie Księżyca. To jedno z najciekawszych zjawisk na niebie. Dochodzi do niego, gdy Księżyc znajdzie się w cieniu rzucanym przez Ziemię. Tarcza Księżyca przybiera wówczas niecodzienny kolor.

Niestety zaćmienie Księżyca w maju 2021 nie będzie widoczne w Polsce. To wyjątkowe zjawisko będą mogli tym razem obserwować m.in. mieszkańcy Australii, Nowej Zelandii, Azji Południowo-Wschodniej a także częściowo mieszkańcy Alaski i Kanady, Ameryki Środkowej i Ameryki Południowej.

Czytaj też: Pomnik paprykarza ma znów stanąć na szczecińskiej Łasztowni. Czy pozostanie tam na dłużej?

Dom legendarnego "rzeźnika z Niebuszewa" zmienił się nie do poznania
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany