Spis treści
- Kwiatowa pełnia Księżyca 2021
- Superksiężyc na nocnym niebie
- Pełnia Księżyca w maju 2021 - kiedy obserwować?
- Jak obserwować Superksiężyc w kwiatowej pełni?
- Całkowite zaćmienie Księżyca w maju 2021
Kwiatowa pełnia Księżyca 2021
Każda pełnia Księżyca ma swoją oryginalną nazwę. W maju pełnia Księżyca nazywana jest "kwiatową". Nawiązuje w ten sposób do wierzeń rdzennych Amerykanów, którzy pełnię Księżyca występującą w maju łączyli z wiosennym rozkwitem i wzrostem roślin. Inne, mniej znane nazwy pełni Księżyca w maju to Księżyc Sadzenia Kukurydzy i Księżyc Mleczny.
Superksiężyc na nocnym niebie
Majowa pełnia będzie wiązała się również ze zjawiskiem Superksiężyca, które zwykle występuje raz w roku, jednak w 2021 roku, wyjątkowo pojawi się już po raz drugi. Superksiężycem nazywamy zjawisko pełni, gdy Księżyc osiąga najmniejszą odległość od Ziemi. Superksiężyc wydaje się do 14 procent większy i świeci do 30 procent jaśniej.
Zobacz też: Tutaj ludzkie mięso przerabiano na... BIGOS! Kamienica legendarnego "rzeźnika z Niebuszewa" już tak nie wygląda [ZDJĘCIA, WIDEO]
Pełnia Księżyca w maju 2021 - kiedy obserwować?
Księżyc znajdzie się w pełni już w najbliższą środę, 26 maja o godz. 13:14. Oznacza to, że będzie go można podziwiać w całej okazałości tego samego dnia tuż po zmierzchu.
Jak obserwować Superksiężyc w kwiatowej pełni?
Pełnię Księżyca można podziwiać bez wychodzenia z domu. Nie jest do tego wymagany specjalistyczny sprzęt, chociaż przydatna może się okazać nawet zwykła lornetka. Efekt jest jednak zdecydowanie ciekawszy, gdy wybierzemy się za miasto, z dala od źródeł sztucznego światła - tam, gdzie nie występuje tzw. "zanieczyszczenie światłem".
Zobacz też: Mniejsze obostrzenia na granicy polsko-niemieckiej. Można znów pojechać na zakupy lub wycieczkę rowerową!
Całkowite zaćmienie Księżyca w maju 2021
Pełnię Księżyca w maju 2021 poprzedzi całkowite zaćmienie Księżyca. To jedno z najciekawszych zjawisk na niebie. Dochodzi do niego, gdy Księżyc znajdzie się w cieniu rzucanym przez Ziemię. Tarcza Księżyca przybiera wówczas niecodzienny kolor.
Niestety zaćmienie Księżyca w maju 2021 nie będzie widoczne w Polsce. To wyjątkowe zjawisko będą mogli tym razem obserwować m.in. mieszkańcy Australii, Nowej Zelandii, Azji Południowo-Wschodniej a także częściowo mieszkańcy Alaski i Kanady, Ameryki Środkowej i Ameryki Południowej.