Granica polsko-niemiecka

i

Autor: Grzegorz Kluczyński

Mniejsze obostrzenia na granicy polsko-niemieckiej. Można znów pojechać na zakupy lub wycieczkę rowerową!

2021-05-21 8:37

To bardzo dobre wiadomości dla mieszkańców województwa zachodniopomorskiego, a zwłaszcza jego zachodniej części, położonej na pograniczu polsko-niemieckim. Polska nie jest już dla Niemców krajem wysokiego ryzyka. Zmieniają się zasady małego ruchu granicznego. Bez większych problemów będzie można wybrać się na zakupy do niemieckich supermarketów czy wybrać się na wycieczkę rowerową na szlaki położone po drugiej stronie granicy. Nie wszystkie obostrzenia zostają jednak zniesione.

Nowe rozporządzenie niemieckich władz obowiązuje już od tygodnia. 9 maja Polska została wykreślona z listy krajów wysokiego ryzyka i trafiła na listę krajów zwykłego ryzyka. Od 13 maja zmieniły się zasady przekraczania granicy.

Osoby wybierające się do Niemiec na dłużej, wciąż muszą zarejestrować swój przyjazd na stronie einreiseanmeldung.de, wykonać test na obecność koronawirusa do 48 godzin po przyjeździe i muszą poddać się 10-dniowej kwarantannie. Nie muszą jednak mieć przy sobie testu w momencie przekraczania granicy.

Czytaj też: Pomnik paprykarza ma znów stanąć na szczecińskiej Łasztowni. Czy pozostanie tam na dłużej?

Z powyższych zasad mają być zwolnione osoby zaszczepione na koronawirusa, ozdrowieńcy, osoby z negatywnym wynikiem testu na COVID-19, a także pracownicy transgraniczni.

Dotyczy to również osób, które przyjeżdżają do Niemiec na najwyżej 72 godziny w celu odwiedzenia swoich najbliższych - rodziców, dzieci, małżonków lub partnerów życiowych.

Zgłaszać wjazdu nie muszą także osoby, które przyjadą do Niemiec z jednodniową wizytą, czyli maksymalnie na 24 godziny. Nie obowiązuje ich również obowiązek testu i kwarantanny. Oznacza to, że znów można pojechać na zakupy np. do Schwedt czy Pasewalku lub na wycieczkę rowerową niemieckimi szlakami, które są bardzo popularne wśród mieszkańców Szczecina i okolic.

Szczegółowe informacje dotyczące ruchu granicznego między Polską i Niemcami można znaleźć na rządowych stronach internetowych.

Zobacz też: Japońska cesarzowa patronką nowego ronda w Szczecinie? Zaskakujący pomysł Konfederacji

Szczecińskie fontanny bardzo nieśmiało budzą się ze snu