Japońska cesarzowa patronką nowego ronda w Szczecinie?

i

Autor: Google Earth / Domena Publiczna / wikipedia.org

Japońska cesarzowa patronką nowego ronda w Szczecinie? Zaskakujący pomysł Konfederacji

2021-05-20 13:27

Rondo jeszcze nie istnieje, jego budowa rozpocznie się dopiero w najbliższych miesiącach, lecz już teraz pojawiają się pierwsze propozycje jego patronów. Chodzi o rondo na ul. Energetyków, które w przyszłości ma ułatwić dojazd do terenów znajdujących się na Łasztowni. Pojawił się pomysł, by rondo otrzymało nazwę Praw Kobiet. Teraz pojawiła się kolejna propozycja, by nazwać je imieniem... japońskiej cesarzowej. Z taką inicjatywą wyszli działacze Konfederacji.

Sadako Kujo to cesarzowa Japonii, która w czasach rewolucji bolszewickiej w Rosji uratowała kilkaset polskich sierot. Ewakuowano je do Japonii, gdzie trafiły do sierocińca, a cesarzowa miała je odwiedzać i nawet pozwalała im do siebie podchodzić, łamiąc przy tym obowiązująca etykietę. Osierocone dzieci z biegiem czasu wróciły do Polski przez terytorium Stanów Zjednoczonych.

Zdaniem przedstawicieli Konfederacji, japońska cesarzowa, która zasłużyła się dla Polski, nie została dotychczas w żaden sposób upamiętniona w naszym kraju. W Polsce nie nazwano jej imieniem żadnej ulicy, ani nawet nie odsłonięto tablicy pamiątkowej. Stąd pomysł, by w Szczecinie powstało "Rondo Jej Cesarskiej Mości Sadako Kujo".

Zobacz też: Szczecin: Sensacyjne odkrycie na Pomorzanach. Wykopali ponad stuletni pomnik

Przedstawiciele Konfederacji nie kryją również, że ich propozycja nazwy ronda jest odpowiedzią na pomysł przedstawicielek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, które wystosowały petycję, by skrzyżowanie otrzymało nazwę "Rondo Praw Kobiet".

Propozycja Konfederacji trafi do urzędu miasta. O tym, jak zostanie nazwane nowe rondo, zdecydują ostatecznie szczecińscy radni.

Zobacz też: Nowe miejsce w Szczecinie. W miejscu IKEA Domu Jutra powstał Dom Skandynawski

Szczecińskie fontanny bardzo nieśmiało budzą się ze snu
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany