WOŚP 2020 w Świnoujściu: Minister ZAKAZAŁ strażakom udziału w finale, pomogli koledzy z Niemiec

2020-01-13 8:17 gk
Niemiecka straż pożarna
Autor: Leo_65 / CC0 / pixabay.com Niemiecka straż pożarna

To, że rząd Prawa i Sprawiedliwości jest przeciwnikiem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, wiadomo jest nie od dziś. W swojej niechęci władza posuwa się nawet do takich kroków jak ministerialny zakaz uczestnictwa w finale WOŚP dla wojska czy straży pożarnej. W niedzielę w Świnoujściu można było spotkać jedynie strażaków ochotników, ich kolegom z Państwowej Straży Pożarnej zabroniono udziału w orkiestrowych wydarzeniach, organizowania pokazów sprzętu czy zbiórki pieniędzy. Na pomoc ruszyli więc... strażacy z Niemiec.

Na placu Mickiewicza, gdzie odbywał się świnoujski finał WOŚP, pojawili się strażacy z położonego po sąsiedzku Ahlbeck na wyspie Uznam. Niemieccy strażacy prezentowali swoje wozy strażackie i sprzęt gaśniczy. Zbierali także pieniądze na rzecz fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a mieszkańcy Świnoujścia i turyści chętnie wrzucali datki do puszek niemieckich strażaków.

To już kolejny raz, gdy niemieccy strażacy współpracują z WOŚP. Po tym jak zakazano udziału polskich strażaków w festiwalu Pol'and'Rock w Kostrzynie nad Odrą, swoją pomoc także zaoferowali ich koledzy zza Odry.

Podczas 28. finału WOŚP w Świnoujściu, według wstępnych danych, zebrano ponad 70 tysięcy złotych.