Wielki napis na Wałach Chrobrego. Szczecin upamiętnił ofiary nalotu na teatr w Mariupolu

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Napis "ДЕТИ" powstał przed siedzibą Teatru Współczesnego w Szczecinie

Wielki napis na Wałach Chrobrego. Szczecin upamiętnił ofiary nalotu na teatr w Mariupolu [ZDJĘCIA, WIDEO]

2022-03-27 15:17

Przed siedzibą Teatru Współczesnego w Szczecinie pojawił się napis "ДЕТИ", nawiązujący do tego, który widniał przed siedzibą zbombardowanego teatru w ukraińskim Mariupolu. W ten sposób środowisko teatralne postanowiło uczcić pamięć osób, które zginęły wskutek rosyjskich bombardowań.

W wyniku rosyjskiego nalotu na Mariupol zginęło około 300 osób, które schroniły się w budynku Teatru Dramatycznego. Przed gmachem zostały namalowane wielkie białe napisy "ДЕТИ" (dzieci), w nadziei, że Rosjanie nie zbombardują budynku, w którym mogą znajdować się dzieci. Agresorzy jednak nie mieli żadnych zahamowań. Na siedzibę teatru spadły bomby, grzebiąc pod gruzami dziesiątki niewinnych ofiar.

Napisy "ДЕТИ" (dzieci) pojawiły się w ramach obchodów przypadającego 27 marca Międzynarodowego Dnia Teatru, przed budynkami teatrów w całej Polsce, m.in. przed Teatrem Dramatycznym w Warszawie i Teatrem Polskim w Poznaniu. Zaapelowała o to reżyserka Monika Strzępka, autorka orędzia przygotowanego z okazji święta teatru.

Czytaj też: Powrót legendy. Takiego muralu jeszcze w Szczecinie nie było! [ZDJĘCIA]

W Szczecinie na apel odpowiedział m.in. Teatr Współczesny. Przed budynkiem na Wałach Chrobrego, charakterystyczny napis znani artyści Katarzyna Szeszycka i Piotr Pałkowski, występujący pod pseudonimem "Lump".

Teatr Współczesny od samego początku wojny, aktywnie angażuje się w pomoc dla Ukrainy i uchodźców, którzy przybyli z kraju ogarniętego wojennym koszmarem do Szczecina.

Czytaj też: Już niedługo wrócą tutaj pociągi. Ten TRÓJWYMIAROWY mural o tym przypomina i przywołuje wspomnienia! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sonda
W jaki sbosób pomagasz Ukrainie?
Wielki napis na Wałach Chrobrego. Szczecin upamiętnił ofiary nalotu na teatr w Mariupolu
Nasi Partnerzy polecają