Tak się zmieniło Śródmieście

Wielka inwestycja w centrum Szczecina zbliża się do finału. Zobacz postęp prac!

2023-07-07 12:13

Prace na śródmiejskim odcinku alei Wojska Polskiego i na placu Zwycięstwa są bez wątpienia sporym utrudnieniem dla wielu mieszkańców Szczecina, jednak na dobre odmienią centrum miasta. Inwestycja obejmująca swoim zasięgiem znaczną część Śródmieścia, zmierza już do szczęśliwego finału. Mimo, iż prace zajmą jeszcze trochę czasu, już teraz można zobaczyć efekty.

Na alei Wojska Polskiego większość prac dobiegła już końca. Nowe jezdnie i chodniki są już prawie gotowe. Pojawiły się też liczne nowe nasadzenia, z których największe wrażenie robią całe szpalery okazałych platanów. Jest też dużo mniejszych drzew i krzewów, którymi obsadzono całą aleję. Niestety nie wszyscy mieszkańcy dbają o zieleń, której jest więcej niż przed przebudową.

- Pomimo wielu wystosowanych apeli, pośród roślin wciąż znajdowane są śmieci, jak i odchody zwierząt, które powinny przecież trafiać do koszy na odpady - mówi Piotr Zieliński ze spółki Szczecińskie Inwestycje Miejskie. - Niestety pomimo wielu starań, żeby rośliny utrzymać w jak najlepszym stanie, wiele z sadzonek krzewów nie zostanie odebranych i trzeba je będzie wymienić na nowe. Takie działanie zaplanowano na jesień bieżącego roku.

Obecnie najwięcej dzieje się na placu Zgody, gdzie powstaje rondo.

- Brukarze mają pełne ręce roboty. Ułożona została już nawierzchnia jezdni, trwa układanie nowych ścieżek wewnątrz placu - dodaje Piotr Zieliński. - Na pozostałych fragmentach ulicy układane są brakujące fragmenty chodników, regulowane są wpusty deszczowe i włazy kanalizacyjne.

Trwają również prace w rejonie dawnej "ściany płaczu" u zbiegu ulic Ściegiennego i Królowej Jadwigi, gdzie powstanie nowa fontanna.

Dużo dzieje się również na placu Zwycięstwa, którego przebudowa jest jednym z etapów modernizacji alei Wojska Polskiego. Torowisko tramwajowe zostało już przebudowane, jezdnie zyskały nową nawierzchnię, jednak prace wciąż toczą się w wielu innych miejscach, gdzie powstają nowe przystanki komunikacji miejskiej, chodniki czy drogi dla rowerów.

- Większość prac skupia się aktualnie na robotach brukarskich - tłumaczy Piotr Zieliński. - To ustawianie krawężników granitowych i krawężników peronowych polimerobetonowych, ustawiane są oporniki granitowe i obrzeża granitowe. Wykonywana jest nawierzchnia chodników z płyt granitowych. Kontynuowanie są również prace sieciowe.

Koszt przebudowy śródmiejskiego odcinka Alei Wojska Polskiego to ponad 43 miliony złotych, a budowa węzła komunikacyjnego na Placu Zwycięstwa to koszt blisko 40 milionów złotych. Prace powinny zakończyć się jesienią tego roku.

Sonda
Czy denerwuje cię stanie w ulicznych korkach?
Historyczne odkrycie na placu Zwycięstwa w Szczecinie