Widzisz dziecko w rozgrzanym samochodzie. Jak reagować? Co grozi za wybicie szyby?

2022-06-23 10:45
Widzisz dziecko w nagrzanym samochodzie. Jak reagować? Czy za wybicie szyby grożą konsekwencje?
Autor: PublicDomainPictures / CC0 / pixabay.com Widzisz dziecko w nagrzanym samochodzie. Jak reagować? Czy za wybicie szyby grożą konsekwencje?

W Szczecinie półtoraroczne dziecko zmarło po tym, jak matka pozostawiła je na kilka godzin w aucie w czasie upału. Mimo licznych apeli i wielu tragedii, takie sytuacje zdarzają się niestety dość często i w wielu przypadkach mają tragiczny skutek. Czasem rodzice pozostawiają swoje dzieci w aucie na parkingu "na chwilę", a czasem na dłużej. Wystarczy jednak nawet kilka minut, by doszło do tragedii. Jak reagować, gdy widzimy dziecko zamknięte w rozgrzanym samochodzie? Czy np. za wybicie szyby grożą nam konsekwencje?

Tragedia, do której doszło w środę, 22 czerwca 2022 roku w Szczecinie, wywołała burzliwą dyskusję w sprawie pozostawiania dzieci w rozgrzanych samochodach. Półtoraroczny chłopiec został pozostawiony przez swoją matkę w aucie, gdy na zewnątrz panował upał. Niestety dziecko zmarło. Tragiczne zdarzenie sprawiło, że pojawiły się pytania: jak reagować, gdy jesteśmy świadkami pozostawienia małego dziecka w rozgrzanym aucie? Co robić najpierw? Jak pomóc dziecku uwięzionemu w śmiertelnej pułapce? Wzywać policję, szukać opiekunów na własną rękę czy wybić szybę?

Czytaj też: Tragedia w Szczecinie. Szymuś umarł w nagrzanym aucie. Przeprowadzą sekcję zwłok

Dziecko w nagrzanym samochodzie - jak reagować?

Samochód pozostawiony na nasłonecznionym parkingu rozgrzewa się błyskawicznie. Nawet, gdy temperatura powietrza wydaje się niezbyt wysoka, gdyż ledwie przekracza 20 stopni, promienie słoneczne rozgrzewają pojazd i jego wnętrze bardzo szybko. W zamkniętym samochodzie temperatura może wzrosnąć nawet do 50-60 stopni, co jest realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia.

  • Gdy widzimy dziecko zamknięte w rozgrzanym samochodzie, reagujmy natychmiast! Czas ma w tym przypadku ogromne znaczenie. Po kolei wykonuj następujące czynności:
  • Zapukaj w szybę lub w dach, zawołaj dziecko i sprawdź czy reaguje
  • Sprawdź czy drzwi są otwarte, spróbuj je otworzyć. Sprawdź również czy uda się otworzyć bagażnik.
  • Jeśli te sposoby zawiodą, wybij szybę. Pamiętaj, żeby była to szyba najbardziej oddalona od uwięzionego dziecka, tak żeby odłamki szkła nie zrobiły mu krzywdy.
  • Po otwarciu samochodu natychmiast wyjmij dziecko na zewnątrz.
  • Przenieś dziecko w chłodne i przewiewne, najlepiej zacienione miejsce.
  • Zadzwoń na numer 112 i wezwij pomoc.
  • Sprawdź czy dziecko oddycha i czy jest przytomne.
  • Jeżeli dziecko oddycha, schłodź je, rozbierając i układając w bezpiecznej pozycji.
  • W przypadku braku oddechu, rozpocznij resuscytację i kontynuuj ją do odzyskania funkcji życiowych lub przyjazdu pogotowia ratunkowego.

Czy za wybicie szyby grożą konsekwencje?

W wielu takich sytuacjach pojawiają się obawy o konsekwencje prawne wybicia szyby w samochodzie. Czy za uszkodzenie mienia grożą konsekwencje prawne? Nie w tym przypadku. Zgodnie z polskim prawem taka sytuacja jest określana jako stan wyższej konieczności, w tym przypadku ratowania życia i nie grożą z tego tytułu żadne sankcje.

Konsekwencje może za to ponieść osoba, która pozostawiła dziecko w nagrzanym samochodzie, narażając je na utratę zdrowia i życia. Jest to czyn, za który może grozić od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Czytaj też: Potrącenie, stłuczka i rozbita głowa. Szczecińscy strażnicy miejscy w akcji

Sonda
Umiesz udzielić pierwszej pomocy małemu dziecku?
Pies zostawiony w rozgrzanym kamperze na pewną śmierć. Uratowali go bohaterscy strażnicy miejscy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE