Widzisz dziecko w nagrzanym samochodzie. Jak reagować? Czy za wybicie szyby grożą konsekwencje?

i

Autor: PublicDomainPictures / CC0 / pixabay.com Widzisz dziecko w nagrzanym samochodzie. Jak reagować? Czy za wybicie szyby grożą konsekwencje?

Widzisz dziecko w rozgrzanym samochodzie. Jak reagować? Co grozi za wybicie szyby?

2022-06-23 10:45

W Szczecinie półtoraroczne dziecko zmarło po tym, jak matka pozostawiła je na kilka godzin w aucie w czasie upału. Mimo licznych apeli i wielu tragedii, takie sytuacje zdarzają się niestety dość często i w wielu przypadkach mają tragiczny skutek. Czasem rodzice pozostawiają swoje dzieci w aucie na parkingu "na chwilę", a czasem na dłużej. Wystarczy jednak nawet kilka minut, by doszło do tragedii. Jak reagować, gdy widzimy dziecko zamknięte w rozgrzanym samochodzie? Czy np. za wybicie szyby grożą nam konsekwencje?

Tragedia, do której doszło w środę, 22 czerwca 2022 roku w Szczecinie, wywołała burzliwą dyskusję w sprawie pozostawiania dzieci w rozgrzanych samochodach. Półtoraroczny chłopiec został pozostawiony przez swoją matkę w aucie, gdy na zewnątrz panował upał. Niestety dziecko zmarło. Tragiczne zdarzenie sprawiło, że pojawiły się pytania: jak reagować, gdy jesteśmy świadkami pozostawienia małego dziecka w rozgrzanym aucie? Co robić najpierw? Jak pomóc dziecku uwięzionemu w śmiertelnej pułapce? Wzywać policję, szukać opiekunów na własną rękę czy wybić szybę?

Czytaj też: Tragedia w Szczecinie. Szymuś umarł w nagrzanym aucie. Przeprowadzą sekcję zwłok

Dziecko w nagrzanym samochodzie - jak reagować?

Samochód pozostawiony na nasłonecznionym parkingu rozgrzewa się błyskawicznie. Nawet, gdy temperatura powietrza wydaje się niezbyt wysoka, gdyż ledwie przekracza 20 stopni, promienie słoneczne rozgrzewają pojazd i jego wnętrze bardzo szybko. W zamkniętym samochodzie temperatura może wzrosnąć nawet do 50-60 stopni, co jest realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia.

  • Gdy widzimy dziecko zamknięte w rozgrzanym samochodzie, reagujmy natychmiast! Czas ma w tym przypadku ogromne znaczenie. Po kolei wykonuj następujące czynności:
  • Zapukaj w szybę lub w dach, zawołaj dziecko i sprawdź czy reaguje
  • Sprawdź czy drzwi są otwarte, spróbuj je otworzyć. Sprawdź również czy uda się otworzyć bagażnik.
  • Jeśli te sposoby zawiodą, wybij szybę. Pamiętaj, żeby była to szyba najbardziej oddalona od uwięzionego dziecka, tak żeby odłamki szkła nie zrobiły mu krzywdy.
  • Po otwarciu samochodu natychmiast wyjmij dziecko na zewnątrz.
  • Przenieś dziecko w chłodne i przewiewne, najlepiej zacienione miejsce.
  • Zadzwoń na numer 112 i wezwij pomoc.
  • Sprawdź czy dziecko oddycha i czy jest przytomne.
  • Jeżeli dziecko oddycha, schłodź je, rozbierając i układając w bezpiecznej pozycji.
  • W przypadku braku oddechu, rozpocznij resuscytację i kontynuuj ją do odzyskania funkcji życiowych lub przyjazdu pogotowia ratunkowego.

Czy za wybicie szyby grożą konsekwencje?

W wielu takich sytuacjach pojawiają się obawy o konsekwencje prawne wybicia szyby w samochodzie. Czy za uszkodzenie mienia grożą konsekwencje prawne? Nie w tym przypadku. Zgodnie z polskim prawem taka sytuacja jest określana jako stan wyższej konieczności, w tym przypadku ratowania życia i nie grożą z tego tytułu żadne sankcje.

Konsekwencje może za to ponieść osoba, która pozostawiła dziecko w nagrzanym samochodzie, narażając je na utratę zdrowia i życia. Jest to czyn, za który może grozić od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Czytaj też: Potrącenie, stłuczka i rozbita głowa. Szczecińscy strażnicy miejscy w akcji

Sonda
Umiesz udzielić pierwszej pomocy małemu dziecku?
Pies zostawiony w rozgrzanym kamperze na pewną śmierć. Uratowali go bohaterscy strażnicy miejscy
Nasi Partnerzy polecają