
Upał może okazać się zabójczy!
Wysokie temperatury i słoneczna pogoda sprawiają, że nadmorskie plaże dosłownie pękają w szwach. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że długotrwałe przebywanie na słońcu może być przyczyną różnych problemów zdrowotnych, m.in. poparzenia skóry, przegrzania organizmu, odwodnienia czy zasłabnięć, a w najgorszym przypadku nawet do śmierci. Konsekwencje upałów mogą być tragiczne.
Jak zabezpieczyć się przed upałami? Lekarz radzi
W środę, 2 lipca, niemal w całej Polsce obowiązywać będą ostrzeżenia IMGW pierwszego i drugiego stopnia przed upałami. Termometry mogą wskazać nawet 37 stopni w cieniu, a z bezchmurnego nieba będzie lał się żar. Dlatego warto zachować wszelkie środki ostrożności, by letnia aura nie okazała się zabójcza.
- Przede wszystkim należy pić dużo płynów - mówi "Super Expressowi" lek. Jerzy Tarnowski. - Około 3,5 litra, a przy aktywności fizycznej nawet około 5 litrów.
Poza odwodnieniem, bardzo niebezpieczne mogą okazać się promienie słońca, przed którymi należy odpowiednio się zabezpieczyć, by uniknąć poparzeń i przegrzania organizmu.
- Obowiązkowo należy nakładać nakrycie głowy i unikać pełnego słońca - podkreśla lekarz. - Należy też stosować krem z filtrem 50 aby uniknąć poparzeń.
Na tropikalne upały najbardziej powinny uważać osoby starsze. Jak przyznaje lek. Jerzy Tarnowski, w upalne dni najlepiej unikać wychodzenia z domów, a w przypadku chęci wyjścia na spacer, należy to robić wczesnym rankiem lub wieczorem, gdy jest zdecydowanie chłodniej.
- Szczególnie należy unikać wychodzenia w południe, gdy jest największe słońce - podkreśla lekarz.