"Torowa rewolucja" sparaliżuje plac Żołnierza. Kolejne utrudnienia w centrum Szczecina [ZDJĘCIA]

2021-04-07 8:55

Przebudowa torowisk w centrum Szczecina wiąże się z licznymi utrudnieniami. Tym razem sporych utrudnień powinni spodziewać się kierowcy poruszający się w rejonie placu Żołnierza. Zmiany w organizacji ruchu będą obowiązywać już od najbliższej soboty, 10 kwietnia. Warto więc zwracać szczególną uwagę na znaki drogowe i tablice informacyjne.

- Prace związane z torową rewolucją odbywają się sprawnie zarówno w centrum miasta jak i na Niebuszewie - informuje Hanna Pieczyńska ze spółki Tramwaje Szczecińskie. - Miejscami widoczne są już nowe szyny, gdzie indziej trwa wykonywanie stabilizacji w korycie torowym lub betonowanie płyty torowej. Jednocześnie, tam gdzie jest to potrzebne, prowadzone są roboty związane z infrastrukturą podziemną.

Niestety postęp w realizacji prac wymusza na wykonawcy wejście na kolejną część jezdni i torowiska i rozpoczęcie następnych prac rozbiórkowych, a co za tym idzie - kolejne utrudnienia. Tym razem będą one dość dotkliwe, gdyż spowodują uniemożliwienie przejazdu od al. Niepodległości w kierunku placu Rodła. Kierowcy jadący od Bramy Portowej będą zmuszeni do skrętu w prawo.

Organizacja ruchu

Poza wprowadzeniem nowej organizacji ruchu, w dalszym ciągu obowiązywać będą zmiany wprowadzone w poprzednim etapie.

 • Zamknięta pozostanie jezdnia zachodnia ulicy Matejki na odcinku od ulicy Piłsudskiego do placu Żołnierza
 • Zamknięte pozostanie torowiska tramwajowe na odcinku od ulicy Piłsudskiego do placu Żołnierza
 • na wlocie południowym skrzyżowania Matejki – Piłsudskiego skręt w lewo możliwy będzie ponownie z dwóch pasów ruchu
 • na wlocie północnym skrzyżowania Matejki – Piłsudskiego wyłączony zostanie pas prawy, z uwagi na zamknięcie przejazdu na wprost, skręt w lewo odbywać się będzie dwoma pasami
 • na wlocie od ulicy Piłsudskiego zmieniona zostanie segregacja ruchu, pas lewy przeznaczony będzie do skrętu w lewo dla wszystkich pojazdów, pas środkowy służyć będzie do skrętu w lewo autobusom komunikacji miejskiej, natomiast pas prawy służyć będzie do zawracania autobusów komunikacji miejskiej (linie C, G i H, korzystające z zatoki przystankowej na tym wlocie)
 • zamknięta zostanie jezdnia północna wzdłuż placu Żołnierza na odcinku od Bramy Królewskiej do al. Wyzwolenia
 • zmieniony pozostanie program sygnalizacji na skrzyżowaniu Plac Hołdu Pruskiego
 • po torowisku tramwajowym na odcinku od Bramy Portowej do Placu Żołnierza umożliwiony zostanie przejazd autobusów komunikacji miejskiej ze zjazdem z torowiska na jezdnię al. Wyzwolenia za skrzyżowaniem z placem Żołnierza poprzez tymczasowy zjazd
 • wyłączona zostanie możliwość przejazdu od al. Niepodległości w kierunku placu Rodła
 • zmieniony zostanie program sygnalizacji na skrzyżowaniu plac Żołnierza
 • w związku z powyższym od al. Niepodległości skręt w prawo możliwy będzie z dwóch pasów ruchu
 • na wschodniej jezdni al. Wyzwolenia pomiędzy pl. Żołnierza a ul. Mazowiecką wprowadzony zostanie ruch dwukierunkowy w celu umożliwienia dojazdu do posesji wzdłuż al. Wyzwolenia oraz na ulicy Małopolskiej, Dojazd do odcinka dwukierunkowego odbywać się będzie poprzez ul. Roosvelta oraz Mazowiecką

Zobacz też: "Torowa rewolucja" wkracza do centrum Szczecina. Ekipy pojawiły się na ul. Matejki [ZDJĘCIA, WIDEO]

Przebudowa torowisk w centrum Szczecina - kwiecień 2021

i

Autor: Tramwaje Szczecińskie

Zmiany w komunikacji miejskiej

Autobusy linii 76 między przystankami „Bytomska” a „Brama Portowa” po przejechaniu mostu Długiego pojadą przez ul. Mała Odrzańska (Ucho Sternickiego) – Nabrzeże Wieleckie – Dworcową. W tym czasie dla tej linii zostaną wyłączone przystanki: Wyszyńskiego (nr 10915), Brama Portowa (nr 10814), Brama Portowa (nr 10813). Autobus będzie się zatrzymywał na następujących przystankach: Wyszyńskiego (nr 10931) – w kierunku Bramy Portowej (wspólny z linią 70 w kierunku Dworca Głównego), Brama Portowa (nr 10823) – przystanek końcowy i początkowy dla linii 76 (wspólny z linią 75 w kierunku Dworca Głównego).

Przystanek „Plac Żołnierza Polskiego” dla linii 90 przeniesiony zostanie na peron wspólny z liniami 2 i 3 w kierunku pl. Rodła (nr 11332).

Linie pospieszne będą jechać torowiskiem na Niepodległości przez Pl. Żołnierza.

Zobacz też: Ogródki działkowe w Szczecinie DROŻEJĄ w zaskakującym tempie! Pobiły już zeszłoroczne rekordy

Przebudowa torowisk w centrum Szczecina

Jest to jedna z największych inwestycji w naszym mieście, a z pewnością najbardziej skomplikowane logistycznie zadanie realizowane w Szczecinie. Projekt przebudowy torowiska wraz z siecią trakcyjną w ciągu al. Niepodległości – pl. Żołnierza Polskiego - Matejki – al. Wyzwolenia – pl. Rodła - Rondo Giedroycia – Dworzec Niebuszewo zakłada poprawę infrastruktury tramwajowej na łącznym odcinku około 8 kilometrów toru pojedynczego, ale także kompleksowo odpowie na potrzeby pasażerów komunikacji miejskiej, pieszych, rowerzystów i kierowców. Poprawi ich komfort i bezpieczeństwo. Zadanie jest skomplikowane i wymagające, zostanie podzielone na kilka etapów.

Ruszyła przebudowa torowisk w centrum Szczecina. Ulica Matejki zamknięta