To wyjątkowa podróż w czasie! Muzeum "Szczecin w PRL" przyjęło pierwszych zwiedzających [WIDEO, DUŻO ZDJĘĆ]

2022-03-28 1:00

Dla jednych będzie to z pewnością ciekawa lekcja historii, inni potraktują wizytę w tym miejscu jako sentymentalną wycieczkę do czasów młodości. W Szczecinie powstało wyjątkowe muzeum, w którym możemy cofnąć się o kilka dekad, by zobaczyć, dotknąć, a także poczuć klimat PRL. I chociaż życie w tych czasach nie należało do najłatwiejszych, wielu traktuje je z ogromną nostalgią. Za nami pierwszy weekend funkcjonowania muzeum "Szczecin w PRL". Przygotowanie ekspozycji zajęło wiele miesięcy, a duży udział mieli w tym sami mieszkańcy.

Przygotowania do otwarcia muzeum trwały ponad rok, a jego lokalizacja do samego końca była objęta tajemnicą. W piątek, 25 marca nastąpiło wielkie otwarcie. Na przestrzeni blisko 100 metrów kwadratowych możemy znaleźć tysiące przedmiotów, które jeszcze niedawno towarzyszyły nam w życiu codziennym, a obecnie przywołują wiele wspomnień: charakterystyczne meble, artykuły gospodarstwa domowego, przedmioty codziennego użytku. Nie ma chyba osoby, która nie kojarzyłaby słynnej pralki "Frani" czy meblościanki na wysoki połysk. To wszystko można obejrzeć w lokalu przy ul. Śląskiej w centrum Szczecina.

Pomysłodawczynią muzeum "Szczecin w PRL" jest Justyna Machnik, która m.in. organizuje tematyczne spacery po Szczecinie śladami czasów PRL, a także stworzyła szlak turystyczny "Kamienice Szczecina. Jak twierdzi, muzeum powstało "po to, żeby powspominać, żeby sprawdzić, ile tak naprawdę pamiętamy, trochę się wzruszyć i trochę się uśmiechnąć".

Czytaj też: Urodziłeś się w czasach PRL? Musisz pamiętać te słodycze! [GALERIA]

Ciąg dalszy pod galerią zdjęć

W zebraniu bogatej ekspozycji pomogli sami mieszkańcy, którzy dostarczyli pamiątki znalezione w domowych zakamarkach, na strychach lub w piwnicach. Są to zarówno artykuły wyposażenia mieszkań, jak i ubrania, zabawki i inne przedmioty z czasów PRL. Znajdziemy tu "kultowe" dżinsy-teksasy z "Odry" i sukienki z "Dany" czy też kasety z "Wiskordu". Posłuchamy również przebojów "Filipinek" i poczujemy zapach "Pani Walewskiej". Coś dla siebie znajdą tutaj zarówno starsi jak i młodsi odwiedzający.

- Wszystko zależy od wieku, na ile ten PRL pamiętamy, czy spędziliśmy tam dzieciństwo, dorosłość, czy też urodziliśmy się po 1989 roku - mówi Justyna Machnik. - Wtedy ten walor edukacyjny powinien być spełniony. Codzienność, taka zwyczajna.

Czytaj też: Szczecińskie murale z czasów PRL. Większości z nich już nie ma [ZDJĘCIA]

Jak dodaje pomysłodawczyni muzeum, znajdziemy tu również elementy polityki z tamtych czasów, jednak w przystępnej formie i niewielkich dawkach.

- Ta polityka jest, bo trzeba wyjaśnić, czym był okres PRL-u. Przede wszystkim był to inny okres polityczny i czasy, w których niełatwo się żyło. Taki mocno deficytowy system - podkreśla Justyna Machnik. - Ale było też mnóstwo przedmiotów, które bardzo zapamiętaliśmy. I one właśnie tutaj są w roli głównej.

Muzeum podzielone jest na strefy tematyczne. Jest tutaj typowy pokój o wystroju typowym dla lat 60. i 70., kuchnia, przedpokój, strefa dla dzieci "Świat Dziecka" z oryginalną drabinką z ówczesnego placu zabaw, charakterystyczny dla tamtych czasów sklep z prawdziwą ladą chłodniczą czy biuro.

W muzeum panuje miła, wręcz domowa atmosfera. Odwiedzający częstowani są landrynkami i innymi słodkościami. Jest też czas na rozmowy, wspomnienia, pamiątkowe zdjęcia.

Muzeum "Szczecin w PRL" czynne jest przez cztery dni w tygodniu - od piątku do poniedziałku. Więcej informacji można znaleźć na stronie muzeum na Facebooku.

Czytaj też: Dorastałeś w latach osiemdziesiątych? Jeśli tak, musisz pamiętać te KULTOWE seriale! [GALERIA]

10 faktów z PRL, których wstyd nie znać

Pytanie 1 z 10
W czasach PRL-u władzę sprawowali...