Sygnalizacja świetlna

i

Autor: Grzegorz Kluczyński

To będzie BAT na szczecińskich PIRATÓW drogowych. Koniec przejeżdżania na czerwonym!

2021-01-20 14:09

Przejeżdżanie przez skrzyżowanie na czerwonym świetle to niestety plaga, która dotyczy całej Polski. Takie zachowania są nie tylko skrajnie nieodpowiedzialne, ale przede wszystkim bardzo groźne dla innych uczestników ruchu. W najbliższym czasie 30 najniebezpieczniejszych skrzyżowań w 18 miastach w całym kraju zostanie wyposażonych w urządzenia mobilne, monitorujące wjazd pojazdów na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Takie urządzenie pojawi się również w Szczecinie.

Skrzyżowania wyposażone w urządzenia, znajdą się pod nadzorem Inspekcji Transportu Drogowego. CANARD ogłosił przetarg na zakup i dostawę systemów monitorujących wjazd pojazdów na skrzyżowanie na czerwonym świetle, które maja działać z wykorzystaniem tzw. wideodetekcji, bez konieczności ingerencji w nawierzchnię drogi.

Jak będą działać urządzenia?

Urządzenia wykryją fakt wjechania pojazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle, będą śledzić tor poruszania się pojazdu na skrzyżowaniu oraz dokumentować popełnione wykroczenie wraz z danymi umożliwiającymi identyfikację pojazdu, którym naruszono przepisy, a także okoliczności zdarzenia (numer rejestracyjny pojazdu, czas i miejsce zdarzenia, czas jaki upłynął od zapalenia się czerwonego światła). Po rozbudowie systemu CANARD będzie prowadził kontrole na 50 skrzyżowaniach. Dziś stałymi kontrolami objętych jest 20.

Zobacz też: "Kuchenne Rewolucje" w Barlinku. Magda Gessler odmieniła "Wielkopolankę"

Gdzie pojawią się urządzenia?

Łódź, Warszawa i Nowy Sącz – to w tych miastach znajdują się skrzyżowania najbardziej zagrożone wypadkami i kolizjami. I to właśnie na tych i 27 kolejnych skrzyżowaniach w 18 miastach planowany jest montaż systemów rejestrujących wykroczenia niestosowania się do sygnalizacji świetlnej.

Takie urządzenie pojawi się również w Szczecinie, w ciągu al. Wyzwolenia i al. Niepodległości, gdzie prawie o każdej porze dnia panuje duży ruch pojazdów i pieszych. Jest to również miejsce, gdzie często dochodzi do łamania przepisów. Kierowcy nie tylko pokonują skrzyżowanie na "późnym pomarańczowym", ale często też na czerwonym świetle, co prowadzi do niebezpiecznych sytuacji, a często niestety również do kolizji i wypadków.

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!

W tych miastach pojawią się urządzenia na skrzyżowaniach

i

Autor: GITD
Sonda
Czy kary dla piratów drogowych powinny być bardziej surowe?
Zmasakrowane ciało w wieżowcu
Nasi Partnerzy polecają