To będzie BAT na szczecińskich PIRATÓW drogowych. Koniec przejeżdżania na czerwonym!

2021-01-20 14:09 gk
Sygnalizacja świetlna
Autor: Grzegorz Kluczyński

Przejeżdżanie przez skrzyżowanie na czerwonym świetle to niestety plaga, która dotyczy całej Polski. Takie zachowania są nie tylko skrajnie nieodpowiedzialne, ale przede wszystkim bardzo groźne dla innych uczestników ruchu. W najbliższym czasie 30 najniebezpieczniejszych skrzyżowań w 18 miastach w całym kraju zostanie wyposażonych w urządzenia mobilne, monitorujące wjazd pojazdów na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Takie urządzenie pojawi się również w Szczecinie.

Skrzyżowania wyposażone w urządzenia, znajdą się pod nadzorem Inspekcji Transportu Drogowego. CANARD ogłosił przetarg na zakup i dostawę systemów monitorujących wjazd pojazdów na skrzyżowanie na czerwonym świetle, które maja działać z wykorzystaniem tzw. wideodetekcji, bez konieczności ingerencji w nawierzchnię drogi.

Jak będą działać urządzenia?

Urządzenia wykryją fakt wjechania pojazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle, będą śledzić tor poruszania się pojazdu na skrzyżowaniu oraz dokumentować popełnione wykroczenie wraz z danymi umożliwiającymi identyfikację pojazdu, którym naruszono przepisy, a także okoliczności zdarzenia (numer rejestracyjny pojazdu, czas i miejsce zdarzenia, czas jaki upłynął od zapalenia się czerwonego światła). Po rozbudowie systemu CANARD będzie prowadził kontrole na 50 skrzyżowaniach. Dziś stałymi kontrolami objętych jest 20.

Zobacz też: "Kuchenne Rewolucje" w Barlinku. Magda Gessler odmieniła "Wielkopolankę"

Gdzie pojawią się urządzenia?

Łódź, Warszawa i Nowy Sącz – to w tych miastach znajdują się skrzyżowania najbardziej zagrożone wypadkami i kolizjami. I to właśnie na tych i 27 kolejnych skrzyżowaniach w 18 miastach planowany jest montaż systemów rejestrujących wykroczenia niestosowania się do sygnalizacji świetlnej.

Takie urządzenie pojawi się również w Szczecinie, w ciągu al. Wyzwolenia i al. Niepodległości, gdzie prawie o każdej porze dnia panuje duży ruch pojazdów i pieszych. Jest to również miejsce, gdzie często dochodzi do łamania przepisów. Kierowcy nie tylko pokonują skrzyżowanie na "późnym pomarańczowym", ale często też na czerwonym świetle, co prowadzi do niebezpiecznych sytuacji, a często niestety również do kolizji i wypadków.

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!

W tych miastach pojawią się urządzenia na skrzyżowaniach
Autor: GITD
Zmasakrowane ciało w wieżowcu