Ale urwał

i

Autor: redakcja SE

Ten karambol WSTRZĄSNĄŁ polskim Internetem. "ALE URWAŁ!" ma już 11 lat [ZDJĘCIA, WIDEO]

2021-01-09 1:00

Ten krótki film dosłownie wstrząsnął polskim Internetem i stał się jednym z najpopularniejszych virali przełomu pierwszej i drugiej dekady XXI wieku. Kto z nas nie zna słynnego powiedzenia "Ale urwał!", które już na stałe zagościło w języku polskim? Mija właśnie 11 lat od tego pamiętnego wydarzenia.

Spis treści

  1. "Ale urwał!" - gdzie to się wydarzyło?
  2. "Ale urwał!" Ale tu się zmieniło...
  3. "Ale urwał!" na stałe weszło do języka polskiego
  4. Mural na pamiątkę
Ten karambol wstrząsnął polskim Internetem. "Ale urwał!" ma już 11 lat

To był styczeń 2010 roku. Obfite opady śniegu spowodowały, że jedna z mało znaczących, ale dość stromych ulic niedaleko centrum Szczecina zmieniła się w prawdziwy tor saneczkowy. Różnica polegała jednak na tym, że zamiast sanek sunęły nią samochody, które co chwilę uderzały jeden o drugi. Nagranie z tego zimowego karambolu trafiło do sieci i błyskawicznie stało się niekwestionowanym hitem, także dzięki słynnemu okrzykowi "Ale urwał! Ale to było dobre!", który słychać w tle. Od tego momentu, mało znana i znajdująca się nieco na uboczu ulica Kusocińskiego stała się jedną z najbardziej znanych w Polsce. Przez ostatnią dekadę to miejsce zmieniło się nie do poznania.

"Ale urwał!" - gdzie to się wydarzyło?

Fragment ulicy Kusocińskiego pomiędzy ulicą Dąbrowskiego i Sowińskiego to jeden z najbardziej stromych podjazdów w mieście, o nachyleniu 12 procent. Dzięki rozgłosowi, jaki przyniósł temu miejscu krótki film nagrany w styczniu 2010 roku, obecnie jest to chyba najszybciej i najczęściej odśnieżana ulica w Szczecinie. Nawet po niewielkich opadach śniegu pojawiają się w tym miejscu piaskarki, a nawierzchnia zazwyczaj jest czarna i w okresie zimowym jeździ się tutaj naprawdę bezpiecznie.

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!

"Ale urwał!" Ale tu się zmieniło...

Przez ostatnie lata okolice ulicy Kusocińskiego bardzo się zmieniły. W miejscach, gdzie dotychczas rosła trawa i krzaki, a wcześniej były ogródki działkowe i niedostępne dla zwykłego mieszkańca tereny wojskowe, obecnie znajdują się osiedla mieszkaniowe. Wciąż trwają prace budowlane i przybywają kolejne budynki.

Zobacz też: Szczecin: BRUTALNY atak w karetce! Napastnik użył GAZU pieprzowego!

"Ale urwał!" na stałe weszło do języka polskiego

Dzięki pamiętnemu filmowi i charakterystycznemu okrzykowi w tle, do języka polskiego już na stałe weszło powiedzenie "ale urwał!". Mimo upływu lat, wciąż często używamy go w życiu codziennym, wyrażając swoje zaskoczenie niespodziewaną sytuacją.

Mural na pamiątkę

10 lat po tym pamiętnym wydarzeniu, w jego okolicy powstał mural. Jego autorem jest znany artysta o pseudonimie Lump, którego dzieła zdobią wiele miejsc w Szczecinie. Murale Lumpa możemy podziwiać m.in. w okolicach dworca i na ul. Kolumba. Jest on również autorem serii murali o Teatrze Lalek "Pleciuga", w tym słynnego dzieła "Hall of fame" na szczytowej ścianie kamienicy przy al. Wyzwolenia.

Zobacz też: Schodami prosto... w mur! Architektoniczny absurd na dworcu w Szczecinie [ZDJĘCIA]

"Ale urwał!" - co wiesz o hicie Internetu ze Szczecina?

Pytanie 1 z 7
Dokończ wypowiedź: "Ale urwał! Ale to było..."
Nasi Partnerzy polecają