Szczecin: Ulice na Turzynie już nie będą tak wyglądać. Rusza wielka przebudowa [ZDJĘCIA]

2021-04-08 7:32

Turzyn to jedno z najbardziej urokliwych osiedli w centrum Szczecina, które ze względu na swoją wyjątkową architekturę, często określane jest mianem "małego Berlina". Niestety, pomimo coraz liczniejszych odnowionych kamienic, stan ulic pozostawia wiele do życzenia. To ma się wkrótce zmienić. Na pierwszy ogień pójdzie ulica Bolesława Śmiałego wraz ze skrzyżowaniem z ulicami Chodkiewicza i Żółkiewskiego. To jednak dopiero początek większej inwestycji.

W środę nastąpiło przekazanie placu budowy do zadania związanego z remontem ulic Bolesława Śmiałego, Chodkiewicza, Żółkiewskiego, Pocztowej, Ściegiennego. Oznacza to, że wkrótce w tym miejscu pojawią się ekipy drogowców.

- Projekt zakłada przebudowę ulicy Bolesława Śmiałego na odcinku od ul. Krzywoustego do ul. Jagiellońskiej wraz ze skrzyżowaniem ulic: Bolesława Śmiałego - Żółkiewskiego - Chodkiewicza - informuje Hanna Pieczyńska z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego. - Po przebudowie ulica pozostanie dwukierunkowa jednak zyska nową nawierzchnię z obustronnym pasem postojowym do parkowania równoległego oraz chodniki z ciętych, szarych z płyt granitowych.

Zobacz też: Wyjątkowa pamiątka na kamienicy w Szczecinie. Przypomina o jej MROCZNEJ historii [ZDJECIA, WIDEO]

Po przebudowie tej okolicy, nie tylko zyska ona na atrakcyjności, ale zwiększy się również bezpieczeństwo pieszych. Wszystko dzięki nowemu rondu, strefie 30 i wyniesionym przejściom. Mieszkańcy zyskają także teren rekreacyjny z dodatkową zielenią.

- Bezpieczeństwo poprawi wprowadzenie „strefy ruchu 30” oraz przejść „sugerowanych”, które będą wyniesione - dodaje Hanna Pieczyńska. - Na chodniku wykonane zostanie oznakowanie o fakturze rozpoznawalnej przez osoby niewidome. Na skrzyżowaniu ulic: Bolesława Śmiałego – Żółkiewskiego – Chodkiewicza zaprojektowano mini-rondo z przejezdną wyspą środkową o nawierzchni z kostki kamiennej.

Wokół ronda pojawią się „zielone” wysepki częściowo obsadzone krzewami. Projekt przewiduje również zagospodarowanie placu przy skrzyżowaniu z ul. Żółkiewskiego. Plac stanowić ma obszar rekreacyjny, w tym celu ustawione zostaną ławki, posadzone będą drzewa i krzewy.

Prace związane z pierwszym etapem przebudowy ulic na Turzynie mają zakończyć się za rok.

Zobacz też: Dlaczego stoi TYŁEM do ulicy? Tajemnica pewnej kamienicy na szczecińskich Pomorzanach [ZDJĘCIA]

Przebudowa ulic na Turzynie

i

Autor: ZDiTM Szczecin
Szczecin: Wyeksponowali pamiątkę z przeszłości na wyremontowanej kamienicy