Kaloryfer

i

Autor: USA-Reiseblogger / CC0 / pixabay.com

Szczecin: Trwa przerzucanie się odpowiedzialnością, a 30 tysięcy mieszkańców wciąż marznie

2021-02-11 10:19

30 tysięcy mieszkańców Szczecina wciąż ma chłodne kaloryfery, zamykane są placówki oświatowe, tymczasem zamiast rozwiązania problemu, trwa przerzucanie się odpowiedzialnością. PGE, do której należy elektrociepłownia, w której doszło do awarii, obwinia za ten stan rzeczy Szczecińską Energetykę Cieplną. Trwa przerzucanie się odpowiedzialnością.

Z powodu awarii, do której doszło w miniony weekend, ogrzewania i ciepłej wody została pozbawiona część lewobrzeżnego Szczecina. W pierwszej połowie tygodnia, gdy w Szczecinie wystąpiły obfite opady śniegu, a temperatura spadła nawet poniżej minus 10 stopni. Tymczasem w wielu tysiącach mieszkań kaloryfery zupełnie wystygly, a z kranów leciała zimna woda.

W środę do całej sytuacji odniosła się państwowa spółka PGE GiEK, do której należą dwie elektrociepłownie: Szczecin i Pomorzany, w której doszło do awarii. Zdaniem p.o. dyrektora Zespołu Elektrowni Dolna Odra PGE, Sylwestra Chruszcza, winna jest... niewydolna sieć ciepłownicza w mieście.

- Zakłócenia w dostawie ciepła wynikają z tego, że szczecińska sieć ciepłownicza nie jest wydolna i nie przekazuje odpowiedniej ilości energii w te dzielnice, w które potrzeba - mówił w środę Sylwester Chruszcz podczas konferencji prasowej zwołanej przez PGE.

Zobacz też: W Szczecinie znów spadnie śnieg. ZDiTM: "Zima nie jest zaskoczeniem dla drogowców"

W elektrociepłowni na Pomorzanach wyłączony jest obecnie jeden z dwóch bloków, przez co dostawa ciepła jest zmniejszona o ponad połowę. Według stanu podanego przez SEC na godz. 9:00 w czwartek, jest to 43 procent mocy. SEC zapewnia również, że sieć ciepłownicza pracuje w pełnym wymiarze, bez awarii.

Zdaniem przedstawicieli elektrociepłowni należących do PGE, dostawy odbywają się na bieżąco.

- Elektrociepłownia Pomorzany i Szczecin dostarczają obecnie do systemu ciepłowniczego tyle ciepła, ile podczas pracy w standardowym trybie. Tylko właściwa dystrybucja dostępnego w sieci ciepła jest gwarantem zapewnienia komfortu cieplnego mieszkańców, a ta leży w gestii Szczecińskiej Energetyki Cieplnej - tłumaczy Sandra Apanasionek, rzeczniczka PGE GiEK.

Niezależnie od tego, kto jest winny zaistniałej sytuacji, nie zmienia się jedno - w dużej części Szczecina wciąż jest zimno, a temperatura w budynkach często nie przekracza 15 stopni. I nie wiadomo jak długo to jeszcze potrwa. Prognozy meteorologiczne również nie są zbyt optymistyczne. W kolejnych dniach wciąż ma być mroźno.

Obecnie ciepło do mieszkań i instytucji w Szczecinie produkowane jest przez pięć źródeł: elektrociepłownie Szczecin i Pomorzany (należące do PGE), Zakłąd Unieszkodliwiania Odpadów (należący do miasta) oraz dwie ciepłownie: Dąbie i Marlicza należące do SEC.

Zobacz też: Gryfice: Ksiądz niespodziewanie PRZEPADŁ bez wieści. Zostawił LIST POŻEGNALNY

Sonda
Czy działa u Ciebie ogrzewanie?
Zima w Szczecinie. "Ale urwał!", czyli najsłynniejsza górka w Polsce zasypana śniegiem
Nasi Partnerzy polecają