Zima w Szczecinie

i

Autor: Grzegorz Kluczyński

W Szczecinie znów spadnie śnieg. ZDiTM: "Zima nie jest zaskoczeniem dla drogowców"

2021-02-11 8:42

Zima w Szczecinie nie odpuszcza. W nocy ze środy na czwartek znów wystąpiły opady śniegu, a synoptycy zapowiadają, że to nie koniec. Czy grozi nam kolejny komunikacyjny paraliż? Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie zapewnia, że zima nie jest zaskoczeniem dla drogowców, jednak gdy znów zacznie sypać, nawet pomimo intensywnych działań, można spodziewać się utrudnień.

Jak informuje Hanna Pieczyńska z ZDiTM, w gotowości jest ponad 30 pojazdów i ponad 100 osób.

- W ostatnich dniach w kulminacyjnym momencie drogi odśnieżane były przez 8 pojazdów na prawobrzeżu i 30 (pługi, piaskarki, quady) na lewym brzegu Odry - mówi rzeczniczka ZDiTM. - Biorąc pod uwagę, że w Szczecinie Akcją Zima objętych jest 750 km dróg, każdy z wozów miał do odśnieżenia około 20 km dróg. Przy padającym nieustannie przez kilka czy kilkanaście godzin śniegu, utrzymanie przejezdności jest dla służb priorytetem. Drogi stają się „czarne” dopiero po ustaniu opadów i wzroście temperatury.

Podczas intensywnego opadu śniegu przejazd przez miasto może być utrudniony, a komunikacja miejska może notować opóźnienia. Jest to nieuniknione, zwłaszcza gdy w wielu punktach miasta trwają prace drogowe, które powodują dodatkowe utrudnienia.

- Prosimy jednocześnie o uwagę i szczególną ostrożność, a także umożliwienie przejazdu służbom podczas prowadzonych działań - dodaje Hanna Pieczyńska.

Zobacz też: Szczecin: Awaria w elektrociepłowni. "Dzik" interweniował na Odrze

W umowach na sezon zimowy 2020/2021 obowiązują trzy kolejności odśnieżania.

w I i II kolejności ujęte zostały przede wszystkim główne ciągi komunikacyjne, po których kursuje komunikacja miejska, a także mosty, wiadukty i ulice o dużym nachyleniu. W I kolejności wykonawcy zobowiązani są do zapewnienia przejezdności w ciągu 4 godz. Od wystąpienia opadów śniegu bądź gołoledzi, w II kolejności przejezdność powinna zostać zapewniona w ciągu 6 godz. Po ustaniu opadów śniegu w ciągu 4 godz. wykonawcy zobowiązani są do usunięcia z jezdni śniegu i błota pośniegowego (dot. I i II kolejności).

w III kolejności ujęte zostały m.in. ulice łączące główne ciągi komunikacyjne. W III kolejności wykonawcy zobowiązani są do zapewnienia przejezdności w ciągu 8 godzin od ustania opadów śniegu.

Ulice nie ujęte w planie Akcji Zima oczyszczane będą interwencyjnie, po zakończeniu działań w I, II i III kolejności.

- W każdej sytuacji, kiedy stwierdzamy nieprawidłowości w wykonywaniu obowiązków na wykonawców nakładane są kary umowne - dodaje rzeczniczka ZDiTM.

Zobacz też: Szczecin: Ojciec wszedł z dwójką DZIECI na zamarznięte jezioro. Nagle lód się ZAŁAMAŁ!

Sonda
Trudne warunki na drogach. Czy zima zaskoczyła drogowców?
Zima w Szczecinie. "Ale urwał!", czyli najsłynniejsza górka w Polsce zasypana śniegiem