SPP Szczecin

i

Autor: Grzegorz Kluczyński

Szczecin: Rewolucja w SPP coraz bliżej. Są chętni na wymianę parkomatów

2020-11-19 8:52

Wiosną przyszłego roku szczecińską Strefę Płatnego Parkowania czekają ogromne zmiany, które wiążą się nie tylko z jej poszerzeniem, nowymi stawkami, ale także nowymi formami płatności. Do tego potrzebna jest całkowita wymiana istniejących, nieco już wysłużonych parkomatów. Do przetargu na dostawę i montaż 340 urządzeń zgłosiły się dwie firmy.

Otwarcie ofert nastąpiło w środę, w siedzibie miejskiej spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne, zarządzającej strefą.

Wpłynęły dwie oferty zainteresowanych firm:

  • Flowbird SAS z Paryża w cenie 13.345.391,23 zł brutto;
  • City Parking Group S.A. z Grudziądza w cenie 17.526.270,00 zł brutto.

Są one droższe, niż NiOL przeznaczył na sfinansowanie zamówienia.

- Mimo że obie oferty przekraczają kwotę, jaką NiOL zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia podstawowego, zamawiający postanowił kontynuować postępowanie - mówi Wojciech Jachim, rzecznik NiOL. - Teraz komisja przetargowa zajmie się weryfikacją ofert. O wyborze najkorzystniejszej w 95 proc. zdecyduje cena. Drugim kryterium (5 proc.) jest możliwość płatności BLIK w parkomacie.

Przetarg obejmuje dostawę i montaż 340 parkomatów do obsługi Strefy Płatnego Parkowania w Szczecinie wraz z systemem zarządzająco-monitorującym oraz systemem do rozliczania płatności bezgotówkowych. W nowych parkomatach będzie można płacić bilonem i kartami płatniczymi, również zbliżeniowo.

Warunkiem wniesienia płatności za postój będzie wpisanie numeru rejestracyjnego, dlatego parkomaty zostaną wyposażone w klawiaturę alfanumeryczną. Dzięki powiązaniu opłaty z numerem rejestracyjnym kierowca nie będzie musiał zanosić biletu do samochodu.

Parkomat będzie wyposażony w czytelną instrukcję obsługi wskazującą „krok po kroku" kolejność działań niezbędnych do wniesienia opłaty oraz informację o stanie parkomatu. Informacje będą wyświetlane w co najmniej trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim.

W nowych parkomatach będzie można również uiścić opłatę dodatkową, czyli za postój bez ważnej opłaty.

Przypomnijmy, 31 marca 2021 roku Strefa Płatnego Parkowania zostanie powiększona, a w cenniku pojawią się pozycje, których stare parkomaty nie są w stanie obsłużyć, np. 15-minutowy bilet zerowy czy abonament na określoną liczbę dni roboczych.

Parkomaty, które obecnie funkcjonują w Szczecinie, pochodzą z roku 2007. Rozwój technologii spowodował, że zaprzestano ich produkcji, coraz większym problemem jest pozyskanie do nich części zamiennych. Nie obsługują one również nowych funkcji, które zostaną wprowadzone wiosną, stąd konieczność ich wymiany.

Sonda
Opłaty za parkowanie w Szczecinie...
jechał pod prąd na trasie S7 na węźle Elbląg Wschód. Elbląski
Nasi Partnerzy polecają