Szczecin: Ogromna dotacja unijna na poniemiecką autostradę. Ponad 100 milionów na przebudowę A6

2021-03-31 10:07

Ponad 100 milionów złotych wynosi dofinansowanie z Unii Europejskiej na przebudowę fragmentu autostrady A6 na odcinku między węzłami Kijewo i Rzęśnica. Stara, poniemiecka autostrada zostanie dostosowana do współczesnych standardów. Część prac została już zrealizowana, jednak na ostateczny efekt będzie trzeba jeszcze poczekać.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jest największym beneficjentem Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Dotychczas podpisano już 71 z 93 umów na inwestycje, dla których przewidziane jest przyznanie dofinansowania z funduszy unijnych. Wśród nich znajduje się również modernizacja drogi A6/S3, która jest ważnym elementem międzynarodowego szlaku transportowego. Umowa o dotację na przebudowę odcinka autostrady A6 między węzłami Kijewo i Rzęśnica została podpisana we wtorek.

Zobacz też: Dobrzany: Grabarz potajemnie chował ciała zamordowanych prostytutek? Nieprawdopodobna historia jak z filmu "Kobiety mafii"

- Rozbudowa starej, poniemieckiej autostrady A6 to długo wyczekiwana inwestycja, dzięki której region otrzyma szansę na jeszcze szybszy rozwój – mówił wiceminister infrastruktury Rafał Weber. - Jest to kolejny, ważny krok w stronę tego, aby mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego zyskali wygodne połączenia drogowe z resztą Polski.

- Dzisiejsza umowa jest kolejną, która podkreśla sprawność GDDKiA w wykorzystywaniu funduszy unijnych dla rozwoju sieci drogowej – podkreślał Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. - Nie zasypiamy gruszek w popiele i przygotowujemy kolejne wnioski o dofinansowanie, tak aby w całości wykorzystać dostępną dla GDDKiA alokację środków unijnych w kwocie ponad 43,3 mld zł.

Nowa nawierzchnia i większy węzeł

Najnowsza umowa o dofinansowanie dotyczy rozbudowy drogi S3/A6 na ponad pięciokilometrowym odcinku pomiędzy węzłami Kijewo i Rzęśnica. To fragment międzynarodowej drogi E28 prowadzącej z Berlina, przez Kołbaskowo, Szczecin, Goleniów, Koszalin, Gdańsk, Kaliningrad do Mińska. Inwestycja obejmuje dostosowanie istniejącej dwujezdniowy drogi z dwoma pasami ruchu do standardu autostrady. Starą poniemiecką betonową nawierzchnię drogi zastąpiono nową bitumiczną, a szerokość jezdni powiększono o pas awaryjny. Trasa została wygrodzona, a na odcinku przebiegającym przez lasy powstało duże przejście górne dla zwierząt.

Najważniejszą częścią inwestycji jest przebudowa węzła drogowego Szczecin Kijewo położonego na przecięciu autostrady A6 i drogi krajowej nr 10. Po przebudowie węzeł będzie miał nowe, szersze wiadukty, pod którymi będzie miejsce nie tylko na dwie jezdnie autostrady, dzięki którym poprawi się płynność przejazdu przez węzeł, ale także na nowe jezdnie zbiorczo-rozprowadzające. Nowe łącznice będą miały łagodniejsze łuki oraz pasy włączeń i wyłączeń, których dotychczas brakowało. W efekcie powstanie większy węzeł drogowy, który oprócz większej płynności zapewni znaczącą poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zakończenie prac planuje się w III kwartale 2022 r.

Całkowita wartość inwestycji to 216 309 811,47 zł, z czego wydatki kwalifikowane to 129 131 729,59 zł. Dofinansowanie unijne wyniesie 109 761 970,15 zł.

Zobacz też: Najpierw lał się alkohol, później polała się KREW. Dramatyczny finał libacji w Stargardzie

Rozbudowa drogi S3/A6 ma przyczynić się do zwiększenia dostępności do transeuropejskiego korytarza sieci TEN-T. Poprawi się jakość wewnętrznych powiązań komunikacyjnych poprzez odpowiednie skomunikowanie planowanej trasy z pozostałą siecią drogową. Usprawniony zostanie ruch tranzytowy poruszający się w istniejącym korytarzu transportowym.

Niebezpieczny pustostan straszy w centrum Szczecina
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany