Szczecin: Nowe UTRUDNIENIA na węźle Kijewo. Ruszają kolejne prace [ZDJECIA]

2021-03-10 7:50

Ta inwestycja na długo pozostanie w pamięci szczecińskich kierowców, przede wszystkim na niekończące się utrudnienia. Przebudowa węzła Kijewo nie miała szczęścia do pierwszego wykonawcy, co sprawiło, że prace zostały wstrzymane. Od środy nowy wykonawca rozpoczyna działana na placu budowy, co oznacza, że przewidywane są kolejne utrudnienia.

Od środy będą wprowadzone zawężenia na obu jezdniach DK10 z trzech do dwóch pasów ruchu na węźle drogowym Szczecin Kijewo. Będą budowane przewiązki (tymczasowe połączenia) między jezdniami oraz poszerzenia jezdni DK10 w stronę Szczecina.

- W kwietniu planowane jest przeniesienie ruchu pojazdów w obu kierunkach na jezdnię DK10 w stronę Szczecina - tłumaczy Mateusz Grzeszczuk ze szczecińskiego oddziału GDDKiA. - W kolejnych tygodniach utrudnienia w ruchu pojawią się też na autostradzie A6. Zmiany organizacji ruchu są wieloetapowe i będą się wielokrotnie zmieniać, dlatego prosimy kierowców o zwracanie uwagi na oznakowanie i zachowanie szczególnej ostrożności na węźle.

Nowy wykonawca prowadzi roboty na węźle Szczecin Kijewo

Pod koniec lutego GDDKiA podpisała umowę na dokończenie rozbudowy węzła drogowego Szczecin Kijewo. Firma Budimex przystąpiła do prac, w pierwszym etapie będą prowadzone roboty związane z przygotowaniem niezbędnych poszerzeń i połączeń między jezdniami, tak aby były możliwe kolejne zmiany organizacji ruchu.

Zobacz też: BABCIA-WANDALKA niszczyła samochody w centrum Szczecina. NIE UWIERZYSZ, ile ma lat!

- Budowana jest również nowa łącznica relacji Kołbaskowo – Stargard, która powstanie w pierwszej kolejności, tak aby wprowadzać jak najmniejsze utrudnienia dla relacji Kołbaskowo-Stargard i Szczecin-Świnoujście - dodaje Mateusz Grzeszczuk. - Do końca marca będą jeszcze trwały prace przy ekranach akustycznych przed skrzyżowaniem z ulicą Kurzą i Niedźwiedzią, w tym miejscu na jezdni w stronę Szczecina będzie okresowo zamykany prawy pas ruchu.

W kwietniu planowane jest przeniesienie ruchu w obu kierunkach na jezdnię DK10 w stronę Szczecina. W kolejnych tygodniach zmiany w organizacji ruchu będą obejmowały również kierowców jadących autostradą A6.

Dokończenie prac na węźle

W zakres robót wchodzi wykonanie wszystkich pozostałych prac związanych z rozbudową węzła. W ramach wcześniejszych etapów robót, zrealizowanych po odstąpieniu od umowy z pierwotnym wykonawcą inwestycji, powstały dwie nowe łącznice po północnej stronie węzła (Stargard-Świnoujście i Świnoujście-Szczecin) oraz nowy wiadukt nad autostradą w ciągu przebudowanej jezdni DK10 w stronę Szczecina.

- Teraz powstanie nowy wiadukt nad A6 w ciągu jezdni DK10 w stronę Stargardu wraz z przebudową jezdni DK10 - mówi Mateusz Grzeszczuk. - Na autostradzie A6 zostaną usunięte ostatnie stare betonowe płyty i w ich miejsce powstanie nowa nawierzchnia bitumiczna. Wzdłuż autostrady zostaną wykonane jezdnie zbiorczo-rozprowadzające. Powstaną również nowe łącznice, cztery po stronie południowej i dwie po stronie północnej.

Przebudowa węzła Kijewo - marzec 2021

i

Autor: GDDKiA Szczecin

Węzeł po nowemu 

Węzeł Szczecin Kijewo stanowi połączenie autostrady A6 z DK10. Jest to również główny węzeł łączący Szczecin z siecią autostrad i dróg ekspresowych. Węzeł został wybudowany w latach trzydziestych ubiegłego wieku, a następnie, w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych - rozbudowany. 

Po przebudowie węzeł będzie miał nowe, szersze wiadukty, pod którymi będzie miejsce nie tylko na dwie jezdnie autostrady, dzięki którym poprawi się płynność przejazdu przez węzeł, ale także na nowe jezdnie zbiorczo-rozprowadzające. W rejonie węzła starą, betonową nawierzchnię autostrady zastąpi nowa nawierzchnia bitumiczna. Nowe łącznice będą miały łagodniejsze łuki oraz pasy włączeń i wyłączeń, których dotychczas brakowało. W efekcie powstanie większy węzeł drogowy, który zapewni zarówno znaczącą poprawę płynności, jak i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Zobacz też: Świnoujście: Poszedł do lasu i się zgubił. 30-latek godzinami błądził NA BAGNACH!

Sonda
Często stoisz w korkach?
Ruszyła przebudowa torowisk w centrum Szczecina. Ulica Matejki zamknięta