Rondo u zbiegu al. Wojska Polskiego i ulic Miodowej, Zegadłowicza i Kupczyka powstało w ramach budowy węzła przesiadkowego Głębokie, w miejscu zwykłego skrzyżowania, na którym często tworzyły się korki. Dzięki temu rozwiązaniu, ruch samochodowy w tym miejscu ma być płynniejszy, a dojazd do centrum miasta z Wołczkowa, Dobrej, Pilchowa, Polic czy Osowa - zdecydowanie łatwiejszy. Dotychczas nowe rondo nie posiadało żadnej nazwy. Z inicjatywą wyszli więc radni Rady Osiedla Głębokie Pilchowo, którzy zgłosili kandydaturę Franciszka Knappa.
Czytaj też: Jeden z najważniejszych mostów w Szczecinie niespodziewanie zmienił nazwę! Co się stało?
Kim był Franciszek Knapp?
Franciszek Knapp to szczeciński pionier, który mieszkał na osiedlu Głebokie. Urodził się w 1898 roku w Szczebrzeszynie, w wieku 17 lat został wcielony do rosyjskiej marynarki wojennej. Brał udział w obu wojnach światowych. Po zakończeniu I wojny światowej ochraniał willę "Milusin", w której wraz z rodziną mieszkał Józef Piłsudski. Podczas II wojny światowej został ranny w trakcie walk pod Lwowem, trafił również do obozu Gross-Rosen.
Czytaj też: Węzeł Głębokie prawie gotowy. Skończą przed terminem? [ZDJĘCIA, WIDEO]
Po wojnie Franciszek Knapp przyjechał do Szczecina, gdzie zamieszkał na osiedlu nad jeziorem Głębokie. Był min. dyrektorem Przedsiębiorstwa Spedycji Międzynarodowej "C.Hartwig". Aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa, spędził w więzieniu 6 lat. Zmarł w 1984 roku i został pochowany na szczecińskim Cmentarzu Centralnym.
Rondo Franciszka Knappa
Radni zagłosowali niemal jednogłośnie za nadaniem imienia Franciszka Knappa dla nowego ronda. Za przyjęciem uchwały było 27 radnych, nikt nie głosował przeciw, od głosu wstrzymała się jedna osoba.
Czytaj też: Szczecin: Ten most grozi zawaleniem. Są chętni, by go wyremontować