Szczecin: Kontrowersje wokół planów budowy 18-piętrowego wieżowca. "Niech decyzja zapadnie poza Szczecinem"

2021-02-19 9:49 gk
Plany budowy wieżowca przy ul. Wszystkich Świętych
Autor: Facebook / Przemysław Słowik

Plany budowy 18-piętrowego wieżowca u zbiegu ulic Wszystkich Świętych i Duńskiej wywołały w ostatnich dniach sporo emocji. Chodzi nie tylko o sam budynek, ale także samego inwestora, który - jak się okazało - jest powiązany biznesowo z rodziną prezydenta Szczecina.

55-metrowy wieżowiec miałby stanąć na działce przy ul. Wszystkich Świętych 70. Zdaniem mieszkańców i części radnych, budynek wprowadziłby jeszcze większy chaos przestrzenny w tej części miasta. 18-piętrowy budynek miałby mieć zaledwie 64 miejsca parkingowe, co również wzbudziło wiele wątpliwości. Jednak najwięcej emocji wywołał fakt, iż inwestorem jest osoba, która kandydowała do Rady Miasta w popieranego przez prezydenta miasta ugrupowania Bezpartyjnych, a także jest biznesowo powiązana z rodziną Piotra Krzystka. Działka została kupiona przez niego w 2020 roku od miejskiej spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne za kwotę 668 tys zł. Inwestor miał być zapewniany, że na terenie nieruchomości będzie mógł postawić wieżowiec

Do urzędu miasta trafił wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Zajęli się nim radni z komisji ds. budownictwa i mieszkalnictwa. Dla terenu, na którym miałby powstać wieżowiec, nie ma planu zagospodarowania przestrzennego. Planowana inwestycja wywołała burzliwą dyskusję.

Zobacz też: Estetyczny SKANDAL w centrum Szczecina. Jest przełom w sprawie OSZPECONEGO pawilonu

"Brak miejscowego planu zagospodarowania w tym miejscu, pozwala na budowanie na podstawie warunków zabudowy. Zabieg często praktykowany, dla wstawiania właśnie takich deweloperskich fanaberii, tam gdzie nigdy nie powinny powstać" - pisze na Facebooku radny Przemysław Słowik.

Do sprawy odniosła się również radna Dominika Jackowski:

"Inwestor kupił, a następnie wystąpił o warunki zabudowy. Tym samym poniósł ryzyko inwestycyjne. Nie znam żadnego inwestora, który w ciemno kupowałby działkę. Zawsze przed zakupem sprawdzamy, co na danym terenie można, chyba że kogoś stać na takie ryzyko inwestycyjne."

Zastępca prezydenta miasta, Daniel Wacinkiewicz wnioskuje o to, by decyzję o warunkach zabudowy podjęto poza Szczecinem. Miałoby to rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące inwestora i jego powiązań z prezydentem, a także byłoby to gwarancją bezstronności.

- Mamy taką możliwość formalną więc skorzystamy z niej, żeby nie było żadnych wątpliwości co do bezstronności – mówi Daniel Wacinkiewicz.

Zobacz też: SZOKUJĄCA "metamorfoza" zabytkowego pawilonu w centrum Szczecina. "Wygląda jak BURDEL!"

Zastępca prezydenta poinformował, że podjął taką decyzję, w związku z emocjami jakie wywołał wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla nieruchomości przy ulicy Wszystkich Świętych. Temat spotkał się z krytyką mieszkańców i radnych Rady Miasta, którzy podnosili kwestie wysokości tego obiektu, a także zwracali uwagę na fakt, że inwestorem jest kandydat do rady miasta, który startował z komitetu wyborczego urzędującego prezydenta.

- Jestem zdania, że każdy ma prawo inwestować w Szczecinie na warunkach określonych w przepisach. W sytuacji, kiedy inwestor miał polityczny epizod, uznałem że dla pełnej czystości sytuacji należy skierować wniosek poza tutejszy urząd, a Prezydent w pełni poparł tę decyzję - dodaje Daniel Wacinkiewicz.

Miasto zwróciło się Samorządowego Kolegium Odwoławczego, wnosząc o skierowanie wniosku do rozpatrzenia poza Urzędem Miasta Szczecin. Dotychczasowe doświadczenia wskazują na to, że SKO skieruje sprawę do rozpoznania przez inną jednostkę samorządu.

Zobacz też: Wyjątkowa pamiątka na kamienicy w Szczecinie. Przypomina o jej MROCZNEJ historii [ZDJECIA, WIDEO]

Stara drukarnia z szansą na modernizację? Budynek w centrum Szczecina niszczeje od ponad 20 lat
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE