Ciężki sprzęt na terenie dawnego Szczecińskiego Loftu Kultury. Co się dzieje na ul. Kolumba? [ZDJĘCIA, WIDEO]

2021-02-15 9:12

Ulica Kolumba jest jedną z najbardziej zaniedbanych części Szczecina. Przed dziesiątkami lat znajdowały się tutaj liczne zakłady przemysłowe, które w większości nie przetrwały II wojny światowej. Ich nieliczne pozostałości od lat nie pełnią funkcji przemysłowych, wiele budynków służy jako magazyny, warsztaty lub po prostu stoją puste i popadają w ruinę.

W budynku przy ul. Kolumba 4 niegdyś działała cynkownia, w ostatnim czasie pełnił on funkcje kulturalne. Mieściły się tutaj m.in. popularne kluby (Wasabi, Szczeciński Loft Kultury K4), w których odbywały się liczne imprezy, koncerty i wydarzenia kulturalne. Wielu bywalcom to miejsce kojarzyło się z Berlinem. Niestety z powodu fatalnego stanu technicznego budynków, w 2019 roku działalność kulturalna została w tym miejscu zakończona.

Kilka dni temu na terenie dawnej cynkowni pojawił się ciężki sprzęt. Zniknęło m.in. ceglane ogrodzenie. Trwa również rozbiórka budynku gospodarczego. Pojawiły się obawy, że postindustrialne zabudowania zostaną zrównane z ziemią.

Jest jednak szansa, że ceglane budynki zyskają nowe życie. Jaka będzie przyszłość dawnej cynkowni? Tego na razie nie wiadomo. Obecnym właścicielem jest ta sama firma, która w ostatnim czasie podźwignęła z ruin dawną przychodnię przy ul. Słowackiego, co daje nadzieję, że mocno nadgryzione zębem czasu zabudowania staną się prawdziwą architektoniczną perełką.

Zabudowania przy ul. Kolumba 4 znajdują się w gminnej ewidencji zabytków.

Jak dobrze znasz atrakcje turystyczne Pomorza Zachodniego?

Pytanie 1 z 10
Gdzie znajduje się Promenada Gwiazd?
Stare poprzemysłowe zabudowania przy ul. Kolumba w Szczecinie w końcu wypięknieją?
Nasi Partnerzy polecają