Strajk kobiet w Szczecinie: W piątek duża manifestacja na placu Solidarności

2020-10-30 7:41
Protest kobiet w Szczecinie
Autor: Grzegorz Kluczyński Protest kobiet w Szczecinie

"Dziewuchy na plac - To jest wojna" - pod takim hasłem odbędzie się kolejna manifestacja w Szczecinie. W piątek o godz. 17:00 na placu Solidarności zbiorą się przeciwnicy zaostrzenia prawa aborcyjnego.

Uczestnicy demonstracji nie tylko będą demonstrować swój sprzeciw wobec wyroku Trybunału Konstytucyjnego, ale także przedstawią postulaty nowego ruchu społecznego, w których jest mowa m.in. o świeckim państwie i prawach kobiet.

Protesty po ogłoszeniu wyroku TK odbywają się codziennie. W ostatnich dniach protestujący zbierali się m.in. na Jasnych Błoniach, na pl. Solidarności, przy fontannie u stóp Wałów Chrobrego, pod katedrą św. Jakuba, pod siedzibą PiS, pod siedzibą kurii a także przed biurem poselskim Joachima Brudzińskiego i kancelarią Bartłomieja Sochańskiego. W poniedziałek manifestujący zablokowali ruch samochodowy m.in. na al. Wyzwolenia. Tego dnia odbyła się również duża manifestacja na placu Szarych Szeregów. Wzięło w niej udział ponad 6 tysięcy osób. Natomiast we wtorek po południu uczestnicy przeszli z Bramy Portowej pod siedzibę Solidarności i pomnik Lecha Kaczyńskiego. W środę wielotysięczny marsz wyruszył z placu Solidarności i przeszedł ulicami miasta.

Strajk kobiet w Szczecinie

Przypomnijmy, Trybunał Konstytucyjny orzekł w ubiegły czwartek, 22 października, że dopuszczalność przerwania ciąży w przypadku ciężkiego upośledzenia lub choroby płodu jest niezgodna z Konstytucją, co oznacza usunięcie istniejącego od 27 lat przepisu, który to dopuszczał. Wyrok spowodował liczne protesty na ulicach wielu polskich miast.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE