Spore zmiany w szczecińskiej komunikacji miejskiej. Tramwaje wracają na Niebuszewo i plac Rodła

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Spore zmiany w szczecińskiej komunikacji miejskiej. Tramwaje wracają na Niebuszewo i plac Rodła

Spore zmiany w szczecińskiej komunikacji miejskiej. Tramwaje wracają na Niebuszewo i plac Rodła

2022-06-22 11:41

Pasażerowie z pewnością odetchną z ulgą, kierowcy również, chociaż w mniejszym stopniu. Po długiej przerwie spowodowanej przebudową torowisk, tramwaje ponownie przejadą przez plac Rodła i będą dojeżdżać do dworca Niebuszewo. Przejezdne dla samochodów będą też kolejne odcinki zamkniętych ulic. Sprawdźcie, co się zmieni w komunikacji miejskiej i organizacji ruchu w Szczecinie!

Ostatnie miesiące z pewnością nie były łatwe dla pasażerów komunikacji miejskiej w Szczecinie. Rozkłady jazdy i trasy tramwajów i autobusów zmieniały się jak w kalejdoskopie, a wiele miejsc pozostawało dosłownie odciętych od świata. Wprawdzie jeszcze do końca "torowej rewolucji" w centrum i na Niebuszewie jeszcze daleka droga, jednak będzie już zdecydowanie łatwiej. Od poniedziałku, 27 czerwca wprowadzone zostaną kolejne zmiany w organizacji ruchu i kursowaniu komunikacji miejskiej.

Tramwaje wracają na Niebuszewo

Sytuacja najbardziej poprawi się na Niebuszewie, gdzie znów pojawią się tramwaje i zostaną otwarte kolejne fragmenty zamkniętych dla ruchu ulic. Znikną także tramwaje jeżdżące "na wstecznym" na Rondzie Giedroycia.

- Od poniedziałku nie będzie już cofania na rondzie Giedroycia - informuje Hanna Pieczyńska ze spółki Tramwaje Szczecińskie. - Przywrócone do ruchu zostanie torowisko tramwajowe do pętli Dworzec Niebuszewo, a kierowcy będą mogli korzystać z jezdni na ulicy Asnyka pomiędzy Rondem Sybiraków i ul. Kadłubka.

Czytaj też: To jedno z najstarszych torowisk w Szczecinie. Ten widok wkrótce przejdzie do historii [ZDJĘCIA, WIDEO]

Organizacja ruchu na Niebuszewie

i

Autor: Tramwaje Szczecińskie Organizacja ruchu na Niebuszewie

Zmiany na placu Rodła

Zmiany czekają również mieszkańców poruszających się po ścisłym centrum Szczecina. Przywrócone zostanie kursowanie tramwajów na odcinku al. Wyzwolenia od placu Żołnierza do placu Rodła oraz na odcinku ul. Piłsudskiego od ulicy Matejki do placu Szarych Szeregów.

- W związku z tym wprowadzone zostaną zmiany i nowe rozkłady jazdy na wszystkich liniach tramwajowych - dodaje Hanna Pieczyńska. - Korekta dotyczyć będzie także linii 812. Prosimy pasażerów o dokładne planowanie podróży.

Czytaj też: Odkrycie w centrum Szczecina. Stare torowisko przetrwało pół wieku pod asfaltem [ZDJĘCIA, WIDEO]

Zmiany w organizacji ruchu na pl. Rodła

i

Autor: Tramwaje Szczecińskie Zmiany w organizacji ruchu na pl. Rodła

Zmiany w komunikacji miejskiej

Od poniedziałku, 27 czerwca wprowadzone zostaną następujące zmiany w kursowaniu linii tramwajowych i autobusowych:

 • Tramwaje linii 1 będą kursować na stałej trasie: Osiedle Zawadzkiego – al. Wojska Polskiego – pl. Szarych Szeregów – pl. Rodła – pl. Hołdu Pruskiego – Brama Portowa – Potulicka, bez zmian częstotliwości.
 • Tramwaje linii 2 będą kursować na częściowo zmienionej trasie: Plac Rodła (przystanek 11524) – al. Wyzwolenia (powrót przez pl. Hołdu Pruskiego) – Brama Portowa – Turkusowa, bez zmian częstotliwości.
 • Tramwaje linii 3 będą kursować na częściowo zmienionej trasie: Osiedle Zawadzkiego – ul. Arkońska – rondo Giedroycia – Dworzec Niebuszewo (tor wewnętrzny, przystanek 14722), bez zmian częstotliwości. Oprócz stałych przystanków, dodatkowo będą funkcjonować przystanki: Niemcewicza (14393) na ul. Kołłątaja za skrzyżowaniem z ul. Barbary w kierunku Dworca Niebuszewo oraz dotychczasowy przystanek początkowy Kołłątaja (12702) w kierunku Os. Zawadzkiego.
 • Tramwaje linii 5 będą kursować na stałej trasie: Krzekowo – pl. Rodła – Stocznia Szczecińska, bez zmian częstotliwości.
 • Tramwaje linii 6 będą kursować na częściowo zmienionej trasie: Gocław – ul. Jana z Kolna – ul. Wyszyńskiego – Brama Portowa – Plac Rodła (przystanek 11534) (powrót przez pl. Hołdu Pruskiego), bez zmian częstotliwości.
 • Tramwaje linii 7 w dni powszednie będą kursować wg zmienionego rozkładu jazdy z częstotliwością co 12 min.
 • Tramwaje linii 8 w dni powszednie będą kursować wg letniego rozkładu jazdy bez zmiany częstotliwości. Kursy wyjazdowe i zjazdowe do/z Gumieniec będą realizowane przez pl. Rodła.
 • Tramwaje linii 9 będą kursować wg zmienionych rozkładów jazdy, bez zmian częstotliwości.
 • Tramwaje linii 10 będą kursować na częściowo zmienionej trasie: Gumieńce – Brama Portowa – Plac Rodła (przystanek 11534) (powrót przez pl. Hołdu Pruskiego), tylko w dni powszednie w godzinach szczytu, z częstotliwością co 12–24 min.
 • Tramwaje linii 11 będą kursować na stałej trasie: Ludowa – pl. Rodła – Pomorzany (peron środkowy), bez zmian częstotliwości.
 • Tramwaje linii 12 będą kursować na częściowo zmienionej trasie: Plac Żołnierza Polskiego – pl. Hołdu Pruskiego (powrót przez al. Wyzwolenia) – pl. Rodła – al. Piastów – Pomorzany (peron wewnętrzny), z częstotliwością co 12 min w dni powszednie i soboty, w dni świąteczne co 20 min.

Czytaj też: Radny ma pomysł na jedną z najważniejszych przepraw w Szczecinie. Most Długi może się zmienić. "Inwestycja kosmetyczna"

Nastąpi zmiana trasy autobusowej linii zastępczej 812. Kursy realizowane będą w relacji Niemcewicza – Plac Rodła trasą: Kołłątaja – rondo Giedroycia – al. Wyzwolenia – pl. Rodła – Piłsudskiego – pl. Grunwaldzki – Rayskiego – al. Wyzwolenia – Ofiar Oświęcimia – Staszica – rondo Giedroycia – Kołłątaja (nawrót na rondzie Sybiraków). Na trasie funkcjonować będą przystanki:

 • Niemcewicza (nr 14394) – przystanek początkowy, zlokalizowany w ciągu ul. Kołłątaja przed skrzyżowaniem z ul. Barbary,
 • Niemcewicza (nr 14393) – przystanek końcowy, dla wysiadających, zlokalizowany w ciągu ul. Kołłątaja za skrzyżowaniem z ul. Barbary,
 • Kołłątaja (nr 12733) – w kierunku Placu Rodła, zlokalizowany w ciągu al. Wyzwolenia za rondem Giedroycia,
 • Kołłątaja (nr 12721) – w kierunku Niemcewicza, zlokalizowany w ciągu ul. Staszica przed rondem Giedroycia (w zatoce),
 • Ofiar Oświęcimia (nr 14221) – w kierunku Niemcewicza, zlokalizowany w ciągu ul. Staszica za skrzyżowaniem z ul. Ofiar Oświęcimia,
 • Odzieżowa (nr 12811 i 12831),
 • Rayskiego (nr 12911 i 12914),
 • Plac Rodła (nr 12710) – przystanek końcowy i początkowy, zlokalizowany w ciągu al. Wyzwolenia przed pl. Rodła (w zatoce parkingowej).

Kursy wykonywane będą w dni powszednie co 4 minuty w godzinach szczytu, co 6 minut poza godzinami szczytu i co 10 minut po godz. 20.

Korekty w trasach linii autobusowych planowane są na początek lipca, po zakończeniu prac drogowych.

Czytaj też: "Torowa rewolucja" z komplikacjami. Poważne problemy z przebudową ulicy Kolumba w Szczecinie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Zmiany w komunikacji miejskiej w rejonie pl. Rodła

i

Autor: Tramwaje Szczecińskie Zmiany w komunikacji miejskiej w rejonie pl. Rodła
Sonda
Jak oceniasz szczecińską komunikację miejską?
Ten widok wkrótce przejdzie do historii. Zniknie jedno z najstarszych torowisk w Szczecinie
Nasi Partnerzy polecają