Zastój na ulicy Kolumba

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Prace na ul. Kolumba zostały wstrzymane

"Torowa rewolucja" z komplikacjami. Poważne problemy z przebudową ulicy Kolumba w Szczecinie [ZDJĘCIA, WIDEO]

2022-03-31 13:04

Rozpoczęta niedawno przebudowa ulicy Kolumba w Szczecinie musiała zostać wstrzymana. Po rozkopaniu jezdni okazało się, że pod ziemią kryją się liczne "niespodzianki", które bardzo skomplikowały inwestycję.

Chodzi o liczne instalacje podziemne, które nie zgadzają się z projektem. Okazało się, że sieci wodociągowe, gazowe, elektryczne i wiele innych, znajdują się w zupełnie innym miejscu, niż uwzględniały to plany. Oznacza to, że wszelkie nieścisłości należy wyjaśnić i uwzględnić je w projekcie.

Nie chodzi tutaj tylko o przedwojenne instalacje, które mogły nie zostać uwzględnione w istniejących planach, gdyż po prostu zaginęły, ale również o instalacje, które zostały umieszczone pod ziemią nawet w ostatnich dziesięcioleciach i nie zostały naniesione na plany. Przypomnijmy, ulica Kolumba była ostatnio remontowana w drugiej połowie lat 80. i trwała kilka lat. Prawdopodobnie wtedy dokonano też szeregu zaniedbań.

Na razie nie wiadomo jak długo potrwa przestój na placu budowy. Konieczne jest skonsultowanie przebiegu instalacji z ich właścicielami, a jest ich wielu i następnie skorygowanie projektu. Może to zająć nawet kilka miesięcy.

Czytaj też: Miejska? Kolejowa? Do kogo należy ta ulica w Szczecinie? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Do podobnej sytuacji doszło w ostatnim czasie na Niebuszewie, gdzie również wystąpiły liczne kolizje i konieczne były zmiany w projekcie. Spowodowało to duże opóźnienie prac w tej części inwestycji, które miały zakończyć się jesienią ubiegłego roku, jednak trwają do dziś.

Warta ponad 260 milionów złotych inwestycja obejmuje nie tylko ulicę Kolumba i Chmielewskiego, gdzie wyremontowane zostanie torowisko, jezdnia, chodniki, powstaną nowe drogi dla rowerów i wyniesione przystanki typu wiedeńskiego. Zmieni się również dojazd do Pomorzan od strony pl. Szyrockiego. Przebudowane zostanie torowisko i przystanki na al. Powstańców Wielkopolskich. W rejonie przyszłej stacji SKM Szczecin Pomorzany powstanie nowy przystanek.

Ogromna metamorfoza czeka także wysłużoną pętlę tramwajową na Pomorzanach, która zostanie powiększona i dostosowana do obecnie obowiązujących norm. Przebudowa obejmie swoim zasięgiem również ulicę Dworcową, Nową i Nabrzeże Wieleckie.

Całość prac ma zająć według zakładanego harmonogramu dwa lata i zakończyć się na przełomie 2023 i 2024 roku.

Czytaj też: Wielka wycinka drzew w centrum Szczecina. Internauci: "Barbarzyństwo!" [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sonda
Jak oceniasz stan szczecińskich ulic?
"Torowa rewolucja" z komplikacjami. Zastój na ulicy Kolumba w Szczecinie
Nasi Partnerzy polecają