Tramwaje szybko tutaj nie wrócą. Torowa rewolucja na Niebuszewie zwolniła tempo

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Tramwaje szybko tutaj nie wrócą. "Torowa rewolucja" na Niebuszewie zwolniła tempo

Tramwaje szybko tutaj nie wrócą. "Torowa rewolucja" na szczecińskim Niebuszewie zwolniła tempo [ZDJĘCIA, WIDEO]

2021-12-02 10:47

Według pierwotnych założeń, tramwaje miały wrócić na Niebuszewo jeszcze w tym roku. Wiadomo już jednak, że tak się nie stanie. Chociaż wykonano już sporo prac, nowe torowiska wciąż nie są gotowe. Oznacza to, że na powrót tramwajów będzie trzeba jeszcze trochę poczekać.

Zasięg tej inwestycji jest ogromny. Prace toczą się zarówno na Niebuszewie, jak i w centrum Szczecina. Po kilkumiesięcznej przerwie, tramwaje powróciły już na zupełnie nowe torowiska na placu Żołnierza i ulicy Matejki. Wciąż trwają prace w rejonie placu Rodła, a już niebawem ekipy budowlane pojawią się na alei Wyzwolenia.

- Na najbliższe dni wykonawca ma zaplanowane między innymi prace związane z montażem szyn i ustawianiem torowiska na pl. Rodła, a także montaż rozjazdu torowego na południowym wlocie placu Rodła - informuje Hanna Pieczyńska ze spółki Tramwaje Szczecińskie. Przed nami także wykonanie betonowej płyty torowej – plac Rodła, skrzyżowanie i rozjazd od strony południowej. W centrum postępować będą prace drogowe i te związane z wykonywaniem koryta pod chodnik i ścieżki rowerowej w rejonie ulic Matejki i Piłsudskiego. Do tego w planie jest także wykonanie kanalizacji kablowej oraz oświetleniowej na ul. Piłsudskiego i ul. Matejki.

Czytaj też: Wielka wycinka drzew w centrum Szczecina. Internauci: "Barbarzyństwo!" [ZDJĘCIA, WIDEO]

Niestety "torowa rewolucja" nieco zwolniła tempo na Niebuszewie, gdzie trwają prace na ulicach: Kołłątaja, Asnyka, Boguchwały i Orzeszkowej. Postępy widać, jednak do zrobienia zostało jeszcze bardzo dużo. Ulica Kołłątaja jest już niemal gotowa, jednak im bliżej pętli przy dworcu PKP na Niebuszewie, tym bardziej widać jak dużo zostało jeszcze do zrobienia. Wiadomo już, że tramwaje nie wrócą tam w zakładanym terminie, czyli pod koniec tego roku.

- Choć założenia były takie, aby jeszcze w tym roku na Niebuszewie wprowadzony był ruch tramwajowy, ze względu na niezinwentaryzowane kolizje z sieciami gazowymi, wodociągowymi, teletechnicznymi oraz brak dostępności materiału spowodowany pandemią, nie uda się tego zrobić - tłumaczy Hanna Pieczyńska. - Na ten moment ze względu na przesunięcie terminu i wejście w okres zimowy, który może uniemożliwić np. prace asfaltowe przewidujemy, że będzie to początek wiosny.

Czytaj też: Ten widok wkrótce przejdzie do historii. "Torowa rewolucja" rusza na Pomorzanach i w centrum Szczecina [ZDJĘCIA, WIDEO]

Ciąg dalszy pod galerią zdjęć

Jak dodaje rzeczniczka Tramwajów Szczecińskich, w najbliższych dniach w tym rejonie zaplanowane jest wykonanie torowiska z płyt prefabrykowanych VRZ wraz z ustawieniem i regulacją szyn na ul. Orzeszkowej i ul. Boguchwały, wykonanie podbudów drogowych na ul. Orzeszkowej i ul. Boguchwały oraz montaż rozjazdu torowego na ul. Boguchwały. Postępować będą także prace brukarskie oraz te związane z przebudową istniejących sieci wodociągowych i kanalizacyjnych oraz odwodnienia terenu na całości odcinka.

- Jednocześnie informujemy, że ostateczny termin zakończenia całego zadania nie jest zagrożony - zapewnia Hanna Pieczyńska. - Ze względu na ogromny zakres prac związanych z przebudową torowisk harmonogram ulega częstym modyfikacjom. Wykonawca robi wszystko, aby uciążliwość dla mieszkańców była jak najmniejsza i udrażnia poszczególne relacje wraz z postępem prac. Biorąc jednak pod uwagę, że wchodzimy w trudny czas zimowy nie możemy z wyprzedzeniem deklarować konkretnie kolejnych zmian. Wstępnie, kolejna czasowa organizacja ruchu ma być wprowadzona jeszcze przed świętami. O wszystkim będziemy informować na bieżąco.

Czytaj też: Na węźle Łękno powstaje "przystanek tylko dla odważnych"? Od tego widoku można dostać zawrotów głowy! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sonda
Jak oceniasz stan szczecińskich ulic?
Torowa rewolucja na szczecińskim Niebuszewie trwa już prawie rok
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany