Most Długi w Szczecinie

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Most Długi w Szczecinie

Radny ma pomysł na jedną z najważniejszych przepraw w Szczecinie. Most Długi może się zmienić. "Inwestycja kosmetyczna"

2022-06-02 12:40

Most Długi to jedna z najstarszych i najważniejszych przepraw przez Odrę. Jako jedyny został odbudowany po II wojnie i do wybudowania Trasy Zamkowej był jedynym połączeniem centrum miasta z terenami portowymi i Prawobrzeżem. Przed wojną Most Długi wyglądał jednak zupełnie inaczej niż obecnie, miał charakterystyczne stalowe przęsła i bogato zdobione wieżyczki. W porównaniu do tamtych czasów wygląda zdecydowanie skromniej. Szczeciński radny ma jednak pomysł, by przywrócić mu dawny blask.

W ostatnich latach Most Długi był remontowany, jednak duże natężenie ruchu sprawia, że w niedalekiej przyszłości konieczna będzie kolejna modernizacja. Radny Patryk Jaskulski zainteresował się dalszymi losami przeprawy i wystosował w tej sprawie interpelację do prezydenta miasta, w której pyta m.in. o to czy miasto planuje jej modernizację.

Czytaj też: Jeden z najważniejszych mostów w Szczecinie niespodziewanie zmienił nazwę! Co się stało?

Radny zwrócił też uwagę na ewentualną możliwość przywrócenia mostowi jego dawnego wyglądu, przynajmniej w formie odtworzenia dwóch brakujących wież po północnej stronie mostu, które przed wojną były ozdobą Mostu Długiego i nadawały mu wyjątkowy klimat. Jak dodaje, nie musiałoby to wiązać się z dużymi wydatkami.

"Odtworzenie historycznego charakteru mostu wydaje się inwestycją kosmetyczną, nie wymagającą dużych nakładów finansowych, dlatego warto pochylić się nad tą ideą. Uwzględnienie takiego działania w ramach inwestycji niewątpliwie wpłynęłoby pozytywnie na walor turystyczny bulwarów nadodrzańskich, jednocześnie stworzyłoby to niepowtarzalny wjazd do miasta"

- podkreśla radny Jaskulski w swojej interpelacji.

Jak odniosą się do niej władze miasta? Przekonamy się o tym najprawdopodobniej już w ciągu najbliższych tygodni.

Czytaj też: To był jeden z NAJPIĘKNIEJSZYCH mostów w Szczecinie. Pozostały piękne zdjęcia... i kilka UNIKATOWYCH pamiątek! [ZDJĘCIA]

Sonda
Czy zabytki w Szczecinie są otoczone właściwą opieką?
Historyczny szyld na szczecińskiej kamienicy zyskał nowe życie