Rekordzista z Zachodniopomorskiego. Jechał "na gapę", teraz musi zapłacić fortunę!

2021-10-18 8:33
Rekordzista z Zachodniopomorskiego. Jechał na gapę, teraz musi zapłacić fortunę!
Autor: Grzegorz Kluczyński Rekordzista z Zachodniopomorskiego. Jechał "na gapę", teraz musi zapłacić fortunę!

Podróż tramwajem lub autobusem bez ważnego biletu może skończyć się poważnymi konsekwencjami. Nieprzyjemna rozmowa z kontrolerami, wstyd przed innymi pasażerami oraz wysoki mandat - to tylko część ryzyka związanego z jazdą na gapę. Najbardziej niepokorni, którzy uchylają się od zapłaty, muszą liczyć się z tym, że ich dług urośnie do niebotycznej kwoty, a oni sami trafią na "czarną listę" dłużników.

Jak informuje Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor, w całej Polsce jest już 106,3 tys. osób, które zostały wpisane do rejestru dłużników z powodu uchylania się od uregulowania kary za podróżowanie bez biletu - zarówno komunikacją miejską, jak i krajową. Ich zaległości wobec przewoźników i firm windykacyjnych to 153,5 mln zł.

W województwie zachodniopomorskim takich osób jest już 3421, z łączną kwotą zaległości ponad 5,6 mln zł, co daje średnio 1642 zł na każdą zadłużoną osobę. Nasz region znajduje się na 10. miejscu zestawienia, ustępując m.in. Wielkopolsce, Śląskowi i Mazowszu. To właśnie w województwie mazowieckim dłużników jest najwięcej, bo ponad 26 tysięcy, z zadłużeniem sięgającym 46 milionów złotych.

Czytaj też: Dziki postój pod szczecińskim dworcem. Taksówkarze okupują parking Kiss & Ride

Z Pomorza Zachodniego pochodzi również jeden z rekordzistów w zakresie wysokości zadłużenia za jazdę na gapę. Jak podaje BIG InfoMonitor, 68-letni mieszkaniec województwa zachodniopomorskiego musi zapłacić już 117280 złotych. Daje mu to drugie miejsce w Polsce. Rekordzistą, a dokładniej rekordzistką w tej dziedzinie okazała się bowiem 26-letnia mieszkanka Wielkopolski, której dług urósł do kwoty 142189 złotych.

Obecnie kara za przejazd bez ważnego biletu w pojazdach komunikacji miejskiej w Szczecinie wynosi 400 złotych (w przypadku uiszczenia jej u kontrolera lub w terminie do 7 dni, jest ona o połowę niższa). Na listę dłużników można trafić już z zaległością przekraczającą 200 złotych.

Czytaj też: "Walk The Line" w Szczecinie: Gwiazda "Gogglebox" zaliczyła bolesną "glebę"

Sonda
Jak oceniasz szczecińską komunikację miejską?
Odkrycie w centrum Szczecina. Tory tramwajowe przetrwały pod asfaltem pół wieku
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE