Nowe elektryczne autobusy

i

Autor: UM Szczecin Niskoemisyjne autobusy wkrótce wyjadą na trasy w Szczecinie

Niedługo wyjadą na ulice Szczecina. Tak wyglądają nowe elektrobusy [ZDJĘCIA]

2021-09-22 10:47

Flota miejskich autobusów powiększyła się o 8 nowych elektrycznych pojazdów. Rozpoczynają się odbiory, po zakończeniu których wyjadą one na szczecińskie linie. To pierwsze tak duże wdrożenie pojazdów zeroemisyjnych w Szczecinie.

Do Szczecina trafiły fabrycznie nowe, niskopodłogowe, przegubowe autobusy zeroemisyjne o napędzie elektrycznym. Pojazdy mają długość 18 metrów, pojemność całkowitą na 120 osób, system odzyskiwania energii podczas hamowania i jazdy z góry i wykorzystania jej do doładowania magazynu energii, możliwość ładowania plug-in lub poprzez pantograf. Oświetlenie kabiny pasażerskiej wykonane jest w technologii LED. Ponadto w kabinie znajdują się ładowarki USB oraz system informacji dla pasażerów. W ramach zamówienia, dostawca będzie musiał przeszkolić kierowców oraz techników odpowiedzialnych za naprawy i obsługę autobusów.

Czytaj też: Odkrycie w centrum Szczecina. Stare torowisko przetrwało pół wieku pod asfaltem [ZDJĘCIA, WIDEO]

Koszt zakupu to ponad 32 mln zł, z czego ponad 20 mln pochodziło z dofinansowania w ramach projektu pn. „Zakup bezemisyjnego taboru autobusowego wraz z infrastrukturą” - Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, działanie 6.1 Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach.

Od stycznia 2022 roku pojazdy trafią na linię 87.

Zapewnienie dostępności stacji ładowania umożliwiających ładowanie na mieście zaplanowano na grudzień i jest to zgodne z założeniami projektu. Stacje będą oddawane etapowo, a pierwszą z nich będzie stacja na Kołłątaja, jej oddanie powinno umożliwić wyjazd autobusów na docelową trasę.

W ramach drugiej umowy, SOLARIS Bus & Coach Sp. z o.o. dostarczy do Szczecina kolejnych 6 autobusów o długości 12 metrów. Pojazdy pojawią się w Szczecinie w przyszłym roku. Kosz zakupu to ponad 16 mln zł. Ten zakup dofinansowany jest w ramach tzw. programu Gepard.

Czytaj też: Tutaj będą ładować autobusy elektryczne. W zajezdni stanęło sześć urządzeń

Sonda
Jak oceniasz szczecińską komunikację miejską?
Odkrycie w centrum Szczecina. Tory tramwajowe przetrwały pod asfaltem pół wieku
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany