Pod Gryfinem posadzili nowy Krzywy Las. Będzie taki jak jego pierwowzór?

i

Autor: Grzegorz Kluczyński / Domin Pod Gryfinem posadzili nowy "Krzywy Las". Będzie taki jak jego pierwowzór?

Pod Gryfinem posadzili nowy "Krzywy Las". Będzie taki jak jego pierwowzór? [ZDJĘCIA]

"Krzywy Las" w Nowym Czarnowie pod Gryfinem jest wyjątkową ciekawostką przyrodniczą i atrakcją turystyczną Pomorza Zachodniego. Niestety, z powodu swojego zaawansowanego wieku, zaczyna obumierać. Pojawił się więc pomysł, by go nieco "odmłodzić". W środę, 24 listopada posadzono ponad tysiąc nowych sadzonek sosen, które w przyszłości mają wyglądać dokładnie tak samo jak te, które możemy podziwiać od dziesięcioleci.

Zdeformowane sosny z charakterystycznie wygiętym pniem, przyciągają do Nowego Czarnowa całe rzesze turystów. Niestety "Krzywy Las" ma już ponad 70 lat. Drzewa, które w nim rosną, z powodu swojego wieku, zaczynają obumierać.

- W ostatnim czasie zauważyliśmy, że nasz Krzywy Las, który jest atrakcją na miarę światową, starzeje się. Drzewa powoli zamierają - mówi Arkadiusz Paleń, nadleśniczy Nadleśnictwa Gryfino. - Jeszcze w latach 70. było tutaj 400 finezyjnie wygiętych sosen, obecnie zostało ich sto.

Istnieje więc obawa, że jedna z największych atrakcji przyrodniczych Pomorza Zachodniego wkrótce przestanie istnieć. Sosny, które rosną na obszarze około pół hektara, zostały uznane za pomnik przyrody.

Czytaj też: Trudno w to uwierzyć, ale to wciąż ta sama ulica! Przyjaciół Żołnierza w Szczecinie ponad 20 lat temu i dziś. Różnice robią wrażenie! [ZDJĘCIA]

Pojawił się więc pomysł rewitalizacji "Krzywego Lasu", który zakłada utworzenie dwóch stref. Na jednej z nich, zostaną posadzone sadzonki sosen z nasion zdeformowanych drzew. Leśnicy będą obserwować, czy mają one naturalne tendencję do skrzywiania pni. Natomiast w drugiej strefie pnie będą deformowane mechanicznie. Nie ma bowiem żadnych dokumentów, które opisywałyby sposób, w jaki stworzony został "Krzywy Las".

- Główne założenie jest takie, że krzywizny, które powstaną w przyszłym "Krzywym Lesie", powstaną z gałęzi bocznych - mówi Daniel Pogorzelec, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Gryfino. - Zakładamy, że tak powstawał nasz "Krzywy Las".

W środę, 24 listopada posadzonych zostało ponad tysiąc sadzonek, które w kolejnych latach będą mechanicznie deformowane na wzór starych drzew.

Gdy te drzewka się przyjmą i zaczną rosnąć, za kilka lat rozpoczniemy proces gięcia - dodaje Daniel Pogorzelec. - Mamy zaplanowane trzy rodzaje technik. Będzie to polegało na tym, że będziemy powoli usuwać główny przewodnik i zostawiać jedną, najsilniejszą gałąź boczną i ją wyginać.

Czytaj też: Krzywy las pod Gryfinem. Jedyny taki w Polsce! Dlaczego rosną w nim krzywe drzewa? [ZDJĘCIA]

Ciąg dalszy pod galerią zdjęć

"Krzywy Las" pod Gryfinem

Na temat krzywych sosen krążą różne legendy. Mówi się między innymi, że w czasie II wojny światowej, młode drzewka zostały uszkodzone przez czołgi. Najbardziej prawdopodobna jest jednak wersja o uprawie sosen na tzw. krzywulce. Młode drzewka zostały ukształtowane w ten sposób, aby mogły służyć do celów produkcyjnych w stolarstwie i szkutnictwie. Tak przygotowane drewno miało służyć do wytwarzania m.in. mebli, sań beczek lub elementów łodzi.

Powstanie "Krzywego Lasu" szacuje się na pierwszą połowę lat 30. XX wieku. Początkowo, na powierzchni około 1600 metrów kwadratowych rosło około 400 zdeformowanych sosen. Ich pnie są wygięte pod kątem 90 stopni na wysokości kilkudziesięciu centymetrów nad ziemią.

Czytaj też: Okazałe drzewa na Turzynie poszły pod topór. Czy będą nowe nasadzenia? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Z biegiem lat ich liczba zmniejszała się wskutek obumierania najstarszych drzew. Obecnie jest ich około setki.

W 2006 roku las pod Gryfinem został oficjalnie uznany za pomnik przyrody.

Czytaj też: Przez pół wieku ten fragment Szczecina zmienił się nie do poznania! Zobacz różnice!

Jak dobrze znasz atrakcje turystyczne Pomorza Zachodniego?

Pytanie 1 z 10
Gdzie znajduje się Promenada Gwiazd?
Okazałe drzewa na Turzynie poszły pod topór. Czy będą nowe nasadzenia?