Szczecin: Okazałe drzewa na Turzynie poszły pod topór. Czy będą nowe nasadzenia? [ZDJĘCIA, WIDEO]

2021-11-18 22:32
Okazałe drzewa na Turzynie poszły pod topór. Czy będą nowe nasadzenia?
Autor: Grzegorz Kluczyński Okazałe drzewa na Turzynie poszły pod topór. Czy będą nowe nasadzenia?

Rosły w tym miejscu przez kilkadziesiąt lat. Niestety upływający czas i liczne zaniedbania ze strony miejskich służb odpowiedzialnych za zieleń sprawiły, że w ostatnim czasie okazałe drzewa rosnące przy alei Bohaterów Warszawy zaczęły poważnie chorować. Gubiły liście lub nie wypuszczały ich wcale, kruche, uschnięte gałęzie łamały się nawet na lekkim wietrze. W końcu zapadł wyrok: wycinka.

Mowa o dwóch okazałych drzewach z gatunku leszczyny tureckiej, których cały szpaler do niedawna jeszcze można było podziwiać na odcinku od skrzyżowania z ulicą Ku Słońcu do Wilków Morskich. Drzewa zostały posadzone najprawdopodobniej w latach 30. XX wieku, krótko po wybudowaniu okolicznych kamienic, przetrwały wojnę i wiele lat po niej. W ostatnim czasie, z czterech drzew, dwa prawie zupełnie uschły, trzeci również w ostatnim czasie zaczął chorować, a tylko jeden wciąż jeszcze całkiem dobrze się trzyma.

O tym, że dwa drzewa zostały przeznaczone do wycinki, świadczyły oznaczenia na konarach, które pojawiły się jeszcze latem. W środę, 10 listopada, na miejscu pojawili się pracownicy z piłami i wycięli schorowane okazy. Tego samego dnia, z pasa zieleni między jezdniami zniknął również nieco młodszy niż charakterystyczne "orzechy", ale także dość okazały modrzew.

Mieszkańcy okolicznych budynków zaczęli niepokoić się o los kolejnych drzew i o to, czy kolejna aleja w Szczecinie stanie się nią tylko z nazwy. Wszelkie wątpliwości rozwiał prezydent Szczecina, który za pośrednictwem facebookowej grupy "Piotr Krzystek na mieście" uspokoił mieszkańców i obiecał nowe nasadzenia, które zrekompensują wycięte drzewa.

"Za usunięte drzewa tj. 2 szt. leszczyny tureckiej oraz 1 szt. modrzewia europejskiego planowane jest wykonanie nasadzeń zastępczych w ilości 6 szt. leszczyny tureckiej i 2 szt. modrzewia europejskiego w sąsiedztwie usuniętych egzemplarzy drzew, w obrębie Al. Bohaterów Warszawy (...). Prawdopodobną przyczyną usychania drzew były miedzy innymi czynniki abiotyczne, takie jak zmiana poziomu wód gruntowych. Ponadto kolejnym czynnikiem mógł być rozpoczęty proces starzenia się drzew"

- poinformował prezydent.

Na nowe drzewa będzie jednak trochę poczekać. Jak dodał Piotr Krzystek, nowe nasadzenia mają zostać wykonane do końca przyszłego roku.

Trzecia leszczyna turecka, która w ostatnim czasie zaczęła również chorować, na razie pozostanie na swoim miejscu i zostanie objęta zabiegami pielęgnacyjnymi, czyli zostaną dokonane cięcia korekcyjne i usunięcie suchych gałęzi.

"Zaproponowane zabiegi mają na celu poprawę statyki drzewa, zlikwidowanie kolizji z istniejącym oświetleniem, zlikwidowanie możliwości niekontrolowanego zrzucania suchych gałęzi, co zapewni bezpieczeństwo wokół drzewa"

dodał prezydent.

Wszystko wskazuje więc na to, że aleja (nomen-omen) Bohaterów Warszawy nadal pozostanie zielona i nie będzie aleją wyłącznie z nazwy. Warto jednak wziąć pod uwagę, że zanim nowe drzewa dorosną do właściwych rozmiarów, upłynie sporo czasu.

Sonda
Czy Szczecin jest zielonym miastem?
Okazałe drzewa na Turzynie poszły pod topór. Czy będą nowe nasadzenia?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE