To miejsce zmieniło się nie do poznania! Zobacz różnice!

i

Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe / Grzegorz Kluczyński Skrzyżowanie al. Wyzwolenia i ulic Rayskiego i Malczewskiego dawniej i dziś

Przez pół wieku ten fragment Szczecina zmienił się nie do poznania! Zobacz różnice! [ZDJĘCIA]

2021-11-22 8:59

Taki Szczecin sprzed lat pamiętają przede wszystkim nasi rodzice i dziadkowie. Kiedyś to miejsce znajdowało się nieco na uboczu, obecnie jest to jedno z najważniejszych skrzyżowań w centrum miasta. Przez pół wieku zaszły tutaj ogromne zmiany. Zobaczcie porównanie tych samych miejsc dawniej i dziś. Będziecie zaskoczeni!

Skrzyżowanie alei Wyzwolenia i ulic Rayskiego i Malczewskiego w 1969 roku wyglądało zupełnie inaczej. Aleja Wyzwolenia była brukowana i wąska, środkiem jezdni jeździły tramwaje. Na ulicy Malczewskiego również znajdowało się torowisko, po którym obecnie nie ma już nawet śladu. W miejscu Galaxy i Pazimu był wielki pusty plac, a przejście podziemne pod aleją Wyzwolenia było dopiero w planach. Przed charakterystycznym "mrówkowcem", w miejscu, gdzie obecnie znajduje się jezdnia, stała przedwojenna kamienica.

Zobacz też: Trudno w to uwierzyć, ale to wciąż ta sama ulica! Przyjaciół Żołnierza w Szczecinie ponad 20 lat temu i dziś. Różnice robią wrażenie! [ZDJĘCIA]

W tym czasie na ulicach było też zdecydowanie spokojniej. Ruch samochodowy był niemalże znikomy, miejsc do parkowania było pod dostatkiem. Życie mieszkańców Szczecina toczyło się zupełnie inaczej.

To było ponad pół wieku temu. Obecnie szerokimi arteriami przejeżdżają tysiące samochodów, na pustych parcelach powstały nowe budynki, które ożywiły tę część miasta.

W poniższej galerii znajdziecie kilka unikatowych zdjęć ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego z 1969 roku oraz porównanie z widokiem współczesnym. To będzie wyjątkowa podróż w czasie!

Szczecin: Wyeksponowali pamiątkę z przeszłości na wyremontowanej kamienicy
Nasi Partnerzy polecają