Pod Gryfinem padają dziki. Zabija je afrykański pomór świń?

i

Autor: Heiko Stein / CCo / pixabay.com Pod Gryfinem padają dziki. Zabija je afrykański pomór świń?

Pod Gryfinem padają dziki. Zabija je afrykański pomór świń?

2022-02-24 8:56

Kilka padłych dzików znaleziono na terenie Międzyodrza w rejonie Gryfina (woj. zachodniopomorskie). Istnieje podejrzenie, że zwierzęta były zarażone wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF). Do akcji ruszyli m.in. strażacy.

O znalezieniu kilku padłych dzików została powiadomiona Powiatowa Inspekcja Weterynaryjna w Gryfinie. Żeby zapobiec zagrożeniu, konieczne było jak najszybsze odnalezienie i zutylizowanie martwych zwierząt. Jak informuje portal igryfino.pl, o pomoc zostali poproszeni strażacy z OSP Raffer Gryfino i Nadleśnictwo w Gryfinie.

Strażacy ruszyli na poszukiwania padłych zwierząt. Udało im się zlokalizować trzy padłe osobniki, które następnie zostały przetransportowane na brzeg i przeznaczone do utylizacji.

Czytaj też: Przytulone dziki spod Chojny robią FURORĘ w sieci! Ten widok chwyta za SERCE!

Wirus ASF - co to jest?

Choroba wywodzi się z Afryki. Pierwsze przypadki ASF wykryto w Polsce w 2014 roku u dzików, które najprawdopodobniej przyszły z terenów Białorusi. Wirus nie jest groźny dla człowieka, jednak może być przez niego przenoszony. Choroba jest groźna jedynie dla dzików i świń.

W województwie zachodniopomorskim co pewien czas wykrywane są przypadki afrykańskiego pomoru świń. W ramach zabezpieczenia przed migracją zwierząt i rozprzestrzenianiem wirusa, budowane są specjalne zapory m.in. w postaci płotów. Powstały one m.in. wzdłuż drogi ekspresowej S3.

Przed ASF zabezpieczają się również Niemcy. Wzdłuż granicy pojawił się płot oraz inne zabezpieczenia, które mają uniemożliwić migrację dzików.

Czytaj więcej: Płot na granicy polsko-niemieckiej w Świnoujściu. Plaża podzielona [ZDJĘCIA, WIDEO]

Czy potrafisz prawidłowo określić płeć zwierząt?

Pytanie 1 z 10
Samica psa to:
Płot na granicy polsko-niemieckiej. Plaża w Świnoujściu podzielona
Nasi Partnerzy polecają