Oszuści znów atakują. Na celowniku seniorzy ze Szczecina

i

Autor: sabinevanerp / CC0 / pixabay.com Oszuści znów atakują. Na celowniku seniorzy ze Szczecina

Oszuści znów atakują. Na celowniku seniorzy ze Szczecina

2022-01-31 11:07

Szczecińscy seniorzy znów znaleźli się na celowniku przestępców, którzy działają metodą "na wnuczka" lub jej różnymi odmianami. Telefony od fałszywych "wnuczków", "policjantów" lub "funkcjonariuszy CBA" mogą mieć fatalne skutki. Na szczęście świadomość zagrożenia utraty oszczędności stale rośnie.

Do kolejnej próby oszustwa doszło kilka dni temu. Na szczęście starsza pani, która odebrała telefon, nie uwierzyła w wymyśloną historię przestępców, którzy podając się za funkcjonariuszy CBA próbowali uzyskać dostęp do jej konta. Czujność i podejrzenia z pewnością uratowały jej oszczędności.

- Niestety w dalszym ciągu otrzymujemy zgłoszenia od osób pokrzywdzonych różnymi metodami oszustw - informują szczecińscy policjanci i apelują o czujność.

Czytaj też: WOŚP 2022. Łukasz Berezak ze Szczecina dziękuje za rekord zbiórki. "Nie zatrzymujemy się!"

Warto ostrzegać naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod policjantów, wnuczków, czy kogokolwiek z rodziny, a nawet lekarzy i pracowników banków. Oszuści są coraz bardziej przebiegli i bezczelni w swoich działaniach. Podczas rozmowy telefonicznej wykorzystują podstawowe mechanizmy psychologiczne, by wyłudzić dane na przykład do konta bankowego.

"Policjanci, ani żadni funkcjonariusze innych służb nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy, czy też danych konta osobistego w banku i nigdy nie dzwonią z takim żądaniem! Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust! Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł! Natychmiast poinformuj o tym policję"

- przypomina szczecińska policja.

Czytaj też: Szczecin: Cmentarz Centralny nie wytrzymał wichury! Będzie zamknięty do odwołania

Sonda
Ostrzegasz seniorów w swojej rodzinie przed oszustwami "na wnuczka"?
Piraci drogowi w Zachodniopomorskiem. Ich wyczyny budzą grozę!