Mieszkańcy Szczecina złożyli łącznie 202 projekty. Dotyczą one przede wszystkim budowy placów zabaw, skwerów, dróg rowerowych czy szlaków spacerowych. Wśród nich można jednak znaleźć dość oryginalne pomysły na polepszenie życia w mieście.
Jeden z pomysłodawców zgłosił projekt, który wydaje się dość... osobliwy, a nawet szokujący. Mianowicie chodzi o... "Budowę na planie pentagramu i cyfr 666 instalacji artystycznej rogatego bóstwa Baphometa lub jak kto woli Szatana, znanego z wielu rzeźb i malowideł umieszczonych w kościołach". Zdaniem autora, ma to być obiekt kultu religijnego i atrakcja turystyczna. Jak podkreśla: "dzieci będą mogły usiąść na kolanach Szatana i zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie".
"Pierwszy znany opis Baphometa został wykonany przez Eliphasa Léviego, XIX-wiecznego okultystę, który przedstawił go jako kozła z wielkimi rogami, z kobiecymi piersiami, ze skrzyżowanymi kopytami, siedzącego na ujarzmionym globie ziemskim. Na łbie miał pentagram, na plecach zaś skrzydła. Jego prawa ręka z napisem „Solve” (rozwiąż) i złożonymi na krzyż palcami była wyciągnięta ku znajdującemu się u góry półksiężycowi. Lewa ręka z napisem „Coagula” (zwiąż), również ze skrzyżowanymi palcami, wyciągnięta natomiast do półksiężyca na dole. Na pokrytym łuską brzuchu miał kaduceusz, mitologiczne narzędzie uśmierzania sporów, tutaj będący symbolem drzewa poznania dobra i zła wyrażającego dualizm wszystkich rzeczy" - czytamy w szczegółowym opisie projektu.
Jak podkreśla autor projektu, dzięki jego realizacji "Szczecin ma szansę mieć swojego popkulturowego bohatera znanego w całej Polsce i wśród Polonii na całym świecie, niczym miasta w USA".
Nieprzypadkowa jest też lokalizacja tej "atrakcji turystycznej". Jest to bowiem... aleja Jana Pawła II!
Szczegóły dotyczące wniosku znajdują się na stronie internetowej Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Czy znajdzie się on na ostatecznej liście projektów? Jest to raczej mało prawdopodobne. Wygląda on raczej na dość "oryginalny" żart. Wszystko jednak zależy od zespołu opiniującego, który po weryfikacji wszystkich projektów, stworzy listę, na podstawie której mieszkańcy będą mogli zagłosować.