Pasztecik szczeciński to bez wątpienia - obok paprykarza - jeden z kulinarnych symboli stolicy Pomorza Zachodniego. Na trasie niemal każdego turysty, który odwiedza Szczecin, musi znaleźć się jedyny w swoim rodzaju lokal gastronomiczny przy al. Wojska Polskiego, w którym od ponad pół wieku można skosztować tego przysmaku.
Mozaika z pasztecikiem szczecińskim
Charakterystycznym elementem wystroju wnętrza baru z pasztecikami jest ogromna mozaika. Teraz dołączyła do niej kolejna, tym razem przed wejściem do lokalu. Dziesiątki ceramicznych kostek składa się na obraz przedstawiający... pasztecika i barszcz, czyli główne elementy menu kultowego baru. Dzieło pojawiło się zupełnie niedawno, krótko przed kolejnymi, 55. urodzinami pasztecika szczecińskiego.
Jak poinformowała przewodniczka miejska Joanna Olszowska, autorka projektu "Mozaiki szczecińskie", autorem pracy jest Kamil Winnicki, który wykonał ją z podopiecznymi Domu Seniora "Don Senior" na Skolwinie.
Mozaika z pasztecikiem jest częścią projektu "Dotyk portowych dłoni", na który składa się pięć prac wykonanych w tej technice, tematycznie związanych ze Szczecinem.
Mozaiki przeżywają renesans
Mozaiki są jednym z charakterystycznych elementów Szczecina. W czasach PRL powstawało ich bardzo dużo i były prawdziwym hitem. Później popadły w niełaskę, a nawet uchodziły za synonim kiczu, przez co wiele z nich bezpowrotnie zniknęło. Dziś mozaiki przeżywają prawdziwy renesans. Te, które przetrwały, są odnawiane, powstaje również wiele nowych prac, które są jedną z atrakcji turystycznych Szczecina. Dokładną, stale aktualizowaną mapę z lokalizacjami mozaik w Szczecinie, można znaleźć na facebookowym profilu Mozaiki Szczecińskie. Można też wybrać się na organizowane spacery z przewodnikiem, podczas których nie tylko można zobaczyć te wyjątkowe dzieła, ale też poznać również ich historię.