Podwyżka opłat za wywóz śmieci w Szczecinie

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Podwyżka opłat za wywóz śmieci w Szczecinie

Nadciąga DROŻYZNA! Szczecinianie zapłacą więcej za grunty i śmieci

2021-10-20 9:20

To nie jest dobra wiadomość dla mieszkańców Szczecina. Od 1 stycznia 2022 roku wzrosną i tak już niemałe opłaty za wywóz śmieci. To jednak nie koniec podwyżek. We wtorek szczecińscy radni podjęli decyzję o zmianie wysokości stawek za wywóz nieczystości. Mieszkańcy zapłacą również wyższy podatek od nieruchomości.

Podwyżka podatku od nieruchomości w Szczecinie

Podwyżka podatku od nieruchomości ma zwiększyć wpływy do budżetu miasta o 6,7 mln zł. Podatek od budynków mieszkalnych wyniesie 0,89 zł na metr kwadratowy. Podatek od gruntu wyniesie 1,03 zł za metr kwadratowy w przypadku działalności gospodarczej i 0,54 zł w przypadku pozostałych gruntów. Jak tłumaczą jednak przedstawiciele magistratu, podwyżka nie będzie zbyt odczuwalna dla mieszkańców. Przykładowo, właściciel mieszkania o powierzchni 50 metrów kwadratowych, zapłaci 2,60 zł więcej w skali roku, natomiast właściciel domu o powierzchni 150 metrów kwadratowych na 500-metrowej działce - 16 zł więcej rocznie.

Za podwyżką podatku od nieruchomości głosowało 19 radnych. 11 było przeciw. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Czytaj też: Szczecin: Nowe rondo ma już patrona. Kim był Franciszek Knapp?

Ile zapłacimy za wywóz śmieci w Szczecinie?

Stawki za wywóz śmieci w Szczecinie wzrosną od 1 stycznia 2022 roku o około 5 procent. Urzędnicy tłumaczą to rosnącą ilością śmieci i większymi kosztami związanymi z ich utylizacją. Oznacza to, że mieszkańcy, którzy segregują śmieci i rozliczają się na podstawie zużycia wody, zapłacą o 50 groszy więcej (zamiast 8,80 zł, będzie to 9,30 zł). Właściciele domów jednorodzinnych zapłacą 105 zł, a nie jak dotychczas - 99,90 zł. Jeszcze więcej zapłacą ci, którzy nie segregują śmieci. W ich przypadku opłaty będą dwukrotnie wyższe.

Za podwyżkami opłat za wywóz śmieci głosowało 20 radnych, 3 zagłosowało przeciw. Od głosu wstrzymało się 7 osób.

Czytaj też: Szczecin: Ten most grozi zawaleniem. Są chętni, by go wyremontować

Sonda
Odczułeś/aś skutki inflacji?
Węzeł Głębokie prawie gotowy. Skończą przed terminem?