Spalone audi w Löcknitz

i

Autor: Polizei Mecklenburg-Vorpommern

Löcknitz: Ktoś PODPALIŁ audi na szczecińskich tablicach. Na drzwiach była SWASTYKA!

2020-12-11 10:22

Nie jest wykluczone, że było to przestępstwo na tle ksenofobicznym. W położonej kilkanaście kilometrów od Szczecina niemieckiej miejscowości Löcknitz, nieznani sprawcy spalili warte 55 tysięcy euro audi A7. Samochód miał szczecińskie tablice rejestracyjne. Na drzwiach pojazdu wydrapana była swastyka.

Do zdarzenia doszło we wtorek, krótko po północy. Auto stojące na parkingu doszczętnie spłonęło. Na drzwiach od strony kierowcy, na lakierze była wydrapana swastyka - symbol nazistowskich Niemiec, posługiwanie się którym jest obecnie w tym kraju ścigane prawem. Dlatego policja nie wyklucza działań o charakterze ksenofobicznym. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Policjanci zabezpieczyli ślady na miejscu przestępstwa i przesłuchał kilku świadków.

Dochodzenie w tej sprawie wszczęła już policja kryminalna w Anklam. W sprawę zaangażował się również Krajowy Urząd Ochrony Konstytucji, który zajmuje się tropieniem skrajnych ruchów politycznych w Niemczech.

Niemieccy policjanci proszą również o kontakt świadków zdarzenia oraz osoby, które mogłyby pomóc w ustaleniu sprawców.

Löcknitz to niewielkie miasteczko położone zaledwie kilkanaście kilometrów od Szczecina, licznie zamieszkałe przez Polaków, z których część pracuje w Szczecinie i okolicach. Do podobnych incydentów na tle narodowościowych nie dochodziło tutaj od wielu lat, ostatni taki przypadek miał miejsce kilkanaście lat temu, krótko po wejściu Polski do strefy Schengen. Wtedy w kilku samochodach z polskimi rejestracjami powybijano szyby, a na jednym z budynków pojawił się napis "Polen raus aus Löcknitz" (Polacy, wynocha z Löcknitz). Z biegiem czasu sytuacja się zmieniła i antypolskie nastroje ucichły.

To się mogło skończyć TRAGICZNIE! Wdrapali się na tramwaj. Grożą im POWAŻNE konsekwencje