Szpital przy ul. Arkońskiej w Szczecinie

i

Autor: Grzegorz Kluczyński

Koronawirus w Szczecinie: Pierwszy przypadek wariantu Delta. Pacjent nie był szczepiony

2021-07-06 14:47

W województwie zachodniopomorskim potwierdzono pierwszy przypadek wariantu Delta koronawirusa. Jak poinformowała we wtorek mikrobiolog dr Joanna Jursa-Kulesza, zarażony mężczyzna nie był zaszczepiony. Prawdopodobnie również zaraził się na terenie województwa, gdyż wcześniej nie podróżował. Pacjent ciężko przeszedł chorobę. Przebywał na oddziale intensywnej terapii szpitala wojewódzkiego.

- Mieliśmy wśród naszych pacjentów pacjenta zakażonego wirusem Delta, otrzymaliśmy informację ze stacji sanitarno-epidemiologicznej, że w wyniku badań przeprowadzonych w laboratoriach zewnętrznych potwierdzono ten wariant, oczywiście za pomocą sekwencjonowania – poinformowała we wtorek dr n. med. Joanna Jursa-Kulesza, mikrobiolog, kierownik Zespołu Kontroli Zakażeń Szpitalnych w szpitalu wojewódzkim w Szczecinie.

Wyniki badania zostały przesłane do szpitala już po tym, gdy pacjent został wypisany do domu.

- Pacjent przebywał na oddziałach zakaźnych do tego celu przystosowanych, personel był zabezpieczony – zapewniła dr Jursa-Kulesza. - Było bezpiecznie, personel nie mógł tego wynieść do swoich domów rodzinnych.

"Wirus krąży w naszym społeczeństwie"

Pacjent zakażony wariantem Delta to młoda osoba. Nie podróżował, a w czasie, w którym mogło dojść do transmisji wirusa, nikt go nie odwiedzał.

- Można zatem sądzić, że wirus krąży w naszym społeczeństwie - dodaje dr Jursa-Kulesza. - Przebieg choroby był powikłany pobytem na oddziale intensywnej terapii, hospitalizacja była prawie czterotygodniowa, nie był to więc lekki przebieg zakażenia. Pacjent został wypisany w stanie dobrym do domu, w zasadzie na własną prośbę.

Czytaj też: Szczecin: Był ukryty pod ziemią przez dziesięciolecia. Można już podziwiać zabytkowy monument [ZDJĘCIA, WIDEO]

Pacjent nie był zaszczepiony

Dr Jursa-Kulesza wskazała również, że mężczyzna nie był szczepiony, nie szczepiła się też jego rodzina. Dodała, że próbka z materiałem pacjenta została wysłana do laboratorium zewnętrznego w związku z prowadzonym nadzorem nad wariantami wirusa SARS-CoV-2.

- To pierwszy potwierdzony przypadek – wyjaśniła dr Jursa-Kulesza. - Być może w tym czasie było ich więcej, ale nie wykonujemy na terenie szpitala sekwencjonowania, ono przychodzi z opóźnieniem 2-3- tygodniowym.

Jak rozpoznać nowy wariant koronawirusa?

- Oczywiście mamy kluczowe objawy: gorączka, kaszel duszność i dopiero poznajemy objawy związane z różnymi wariantami – mówi lekarz naczelny ds. COVID-19 w szpitalu wojewódzkim prof. Miłosz Parczewski. - Wiemy, że wariant Alfa miał trochę więcej zapaleń gardła. Mówi się, że zaburzenia słuchu mogą być czynnikiem związanym z wariantem Delta, ale jest jeszcze za wcześnie, żeby tak powiedzieć.

Prof. Parczewski zaznaczył, że "nie będzie osiowego objawu".

- Osiowym objawem jest gorączka, kaszel i duszność. Wszystko inne – zaburzenia smaku, słuchu, bóle gardła, to objawy dodatkowe – podkreślił lekarz.

Czytaj też: Wyremontowali kamienicę na Pomorzanach. Efekt mocno zaskoczył. Co tu się stało? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Był ukryty pod ziemią przez dziesięciolecia. Można już podziwiać zabytkowy pomnik
Nasi Partnerzy polecają