Zabytkowy pomnik na Pomorzanach wrócił na cokół po kilkudziesięciu latach

i

Autor: Grzegorz Kluczyński

Szczecin: Był ukryty pod ziemią przez dziesięciolecia. Można już podziwiać zabytkowy monument [ZDJĘCIA, WIDEO]

2021-07-05 10:47

Przeleżał pod warstwą ziemi kilkadziesiąt lat, w samym środku dużego szczecińskiego osiedla. W kwietniu 2021 na szczecińskich Pomorzanach dokonano sensacyjnego odkrycia. Przy ul. Włościańskiej odkopano dobrze zachowane pozostałości pomnika sprzed ponad 130 lat. Dzięki staraniom miłośników historii, obelisk powrócił na swoje miejsce i ponownie może cieszyć oczy mieszkańców i przypominać o wydarzeniach z przeszłości.

Ziemia skrywa wiele tajemnic sprzed lat. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, co kryje się pod naszymi stopami, w miejscach, które odwiedzamy każdego dnia. Czasem, dosłownie kilkadziesiąt centymetrów pod powierzchnią ziemi, można znaleźć wyjątkowe pamiątki z przeszłości. Tak właśnie było na szczecińskich Pomorzanach, gdzie w kwietniu odkopano dobrze zachowane pozostałości pomnika sprzed ponad 130 lat. Obelisk upamiętniający trzech władców z dynastii Hohenzollernów został odkryty przez szczecińskiego historyka i policjanta dr. Marka Łuczaka w okolicach ulicy Włościańskiej na Pomorzanach. Monument został odsłonięty w 1889 roku.

"Podczas pracy nad nowym poszerzonym wydaniem książki o Pomorzanach, znaleźliśmy na planie pomnik przy ul. Włościańskiej. Z Bartkiem Witkowskim odnaleźliśmy podstawę i cokół z różowego granitu"

- informował wówczas na Facebooku dr Marek Łuczak.

Czytaj więcej: Sensacyjne odkrycie na Pomorzanach. Wykopali ponad stuletni pomnik

Historyk zebrał ekipę, by sprawdzić dokładnie to miejsce. Intuicja go nie zawiodła. Pod kilkudziesięciocentymetrową warstwą ziemi znajdowały się dość dobrze zachowane elementy ponad stuletniego monumentu. Na tablicy wykonanej z różowego granitu znajduje się inskrypcja w języku niemieckim, informująca, że pomnik został ustawiony ku pamięci trzech cesarzy: Wilhelma I, Fryderyka II i Wilhelma II.

Odsłonięcie pomnika ustawionego z inicjatywy Stowarzyszenia Wojennego z Pomorzan odbyło się 22 marca 1989 roku, z okazji dziesięciolecia działalności. Obok posadzono trzy dęby, które rosną w tym miejscu do dziś.

Czytaj też: Wyremontowali kamienicę na Pomorzanach. Efekt mocno zaskoczył. Co tu się stało? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Po kilku miesiącach od sensacyjnego odkrycia, pod koniec czerwca, pomnik powrócił na swoje dawne miejsce.

"Wspólnymi siłami udało się ustawić na podstawie pomnik przy ul. Włościańskiej. 28 czerwca 2021 roku zrekonstruowaliśmy podstawę pomnika, dziś głaz pomnikowy wrócił na swoje miejsce."

- poinformował dr Marek Łuczak w ubiegłą środę, 30 czerwca.

"Cieszę, że udało się przywrócić mieszkańcom Szczecina i Pomorzan ten kawałek historii. Dziękuję wszystkim, którzy pracowali przy jego podniesieniu, rekonstrukcji podstawy i ustawieniu."

- dodaje historyk.

Czytaj też: Dlaczego stoi TYŁEM do ulicy? Tajemnica pewnej kamienicy na szczecińskich Pomorzanach [ZDJĘCIA]

Warto dodać, że dr Marek Łuczak został uhonorowany zaszczytnym tytułem Ambasador Szczecina 2021. Ceremonia nadania tytułów tegorocznym Ambasadorom Szczecina odbyła się w poniedziałek, 5 lipca w Teatrze Lalek "Pleciuga", podczas uroczystej sesji Rady Miasta.

Był ukryty pod ziemią przez dziesięciolecia. Można już podziwiać zabytkowy pomnik