Kontrole na granicy potrwają jeszcze długo. Przedsiębiorcy coraz bardziej zaniepokojeni. Tracimy korzyści

i

Autor: jami, gk, Archiwum prywatne Kontrole na granicy potrwają jeszcze długo. Przedsiębiorcy coraz bardziej zaniepokojeni. "Tracimy korzyści"

To nie jest dobra wiadomość

Kontrole na granicy potrwają jeszcze długo. Przedsiębiorcy coraz bardziej zaniepokojeni. "Tracimy korzyści"

2024-10-17 14:07

Kontrole na granicy z Niemcami trwają już od ponad roku i często powodują utrudnienia dla osób poruszających się między obydwoma krajami. Najbardziej cierpią z tego powodu przedsiębiorcy działający na pograniczu i mieszkańcy, którzy dzielą życie prywatne i zawodowe na dwie strony granicy. Nic nie wskazuje, by sytuacja miała ulec poprawie w najbliższym czasie. Przedsiębiorcy mówią wprost: "Kontrole zmniejszają potencjał gospodarczy regionu".

Kontrole potrwają "bardzo długo"

O tym, że sytuacja na granicy polsko-niemieckiej, nie nie zmieni się w najbliższym czasie, potwierdził kanclerz Olaf Scholz, który w programie „RTL Direkt spezial – Am Tisch mit Olaf Scholz” zapowiedział, że kontrole będą obowiązywać bardzo długo. Niestety są one bardzo odczuwalne są dla przedsiębiorców działających w Szczecinie oraz na pograniczu polsko-niemieckim.

– Jako województwo zachodniopomorskie bardzo cenimy sobie dobrą współpracę z partnerami z Niemiec. Wiele inwestycji lokowanych było blisko granicy właśnie z powodu swobodnego przejazdu. Pracownicy ze Szczecina pracują w Schwedt, Loeckitz, Prenzlau czy Pasewalku – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie oraz prezydent Unii Izb Odry i Łaby. - Teraz ich spokój jest zakłócony, bo nigdy nie wiedzą czy dojadą do pracy na czas i czy będzie kontrola czy tej kontroli nie będzie. Nie podoba nam się to i chcielibyśmy, by posłowie do parlamentu europejskiego potraktowali ten temat jako zagadnienie istotne gospodarczo, a nie okazję do politycznych przepychanek.

Przepływ pracowników między Polską, a Niemcami zagrożony?

Zagadnienie kontroli na granicach Polski i Niemiec jest ważną sprawą z punktu widzenia międzynarodowego, ale patrząc na sytuację gospodarczą województwa zachodniopomorskiego nie można tego zagadnienia pozostawić bez komentarza. Pomorze Zachodnie posiada kilka przejść granicznych z Niemcami. Współpraca i relacje gospodarcze do czasów pandemii układały się wręcz wzorowo, a mieszkańcy Szczecina chętnie podejmowali pracę w Niemczech. Wiele osób pracuje nadal w Szczecinie jednocześnie mieszkając w miejscowościach przygranicznych.

Obecne kontrole na granicy są sytuacją martwiącą przedsiębiorców z kilku powodów.

- Nie należy na ten temat patrzeć tylko i wyłącznie z perspektywy tego, czy kontrole powodują zatory na przejściach granicznych czy nie. Tutaj sytuacja jest różna – dodaje Hanna Mojsiuk. - Z jednej strony dostajemy informacje, że zdarzają się bardzo zintensyfikowane kontrole, które powodują poważne, nawet kilkuset metrowe korki do granicy niemieckiej. To jednak sytuacje relatywnie incydentalne. Nie mniej duża niepewność związana z tym, czy kontrola będzie czy nie, powoduje, że przedsiębiorcy i ich pracownicy muszą na nowo i z dużą rezerwą czasową planować dojazd i powrót z pracy.

Przedsiębiorcy zwracają również uwagę na inne aspekty kontroli.

- Wartością strefy Schengen był swobodny przepływ towarów, usług i pracowników. Teraz zamknięcie granic wewnętrznych Niemiec powoduje, że strefa została faktycznie zawieszona, a my nie możemy być pewni czy przedsiębiorcy bez problemu przekroczą granicę - podkreśla prezes PIG. - Nie wiemy czy taka postawa nie sprawi, że inwestorzy przestaną patrzeć na nasz region jako na miejsce w którym warto ulokować swój biznes. Możemy mniej intensywnie korzystać z renty geograficznej, która dotychczas była naszą wielką wartością gospodarczą.

Północna Izba Gospodarcza oraz Unia Izb Odry i Łaby wyrażają zrozumienie dla troski strony niemieckiej o bezpieczeństwo mieszkańców i chęć zapobiegania niekontrolowanemu napływowi migrantów. Mamy jednak wrażenie , że ta intensyfikacja działań jest motywowana okresem przedwyborczym i nie uwzględnia się interesów wszystkich sygnatariuszy i beneficjentów strefy Schengen w szczególności przedsiębiorców , którzy swoje biznesy zbudowali na pograniczu kierując się względami swobodnego przepływu towarów i usług oraz przemieszczania się osób. Sytuacja ta jednak powinna być uporządkowana w inny sposób, który pogodziłby interesy wszystkich stron.

Źródło: Północna Izba Gospodarcza

QUIZ. Polska czy Niemcy?
Pytanie 1 z 15
Zacznijmy od czegoś łatwego. W jakim kraju zostało zrobione to zdjęcie?
QUIZ. Polska czy Niemcy
Ahlbeck na wyspie Uznam. "Cesarski" kurort nad Bałtykiem