Koniec utrudnień dla kierowców. Droga w Tanowie jest jak nowa [ZDJĘCIA]

2021-01-04 13:37

Przebudowane skrzyżowania, nowe chodniki, infrastruktura dla rowerzystów, bezpieczniejsze przejścia dla pieszych, kanalizacja deszczowa – tak zmieniła się droga wojewódzka nr 115 przechodząca przez Tanowo. Zakończyła się inwestycja warta ponad 20 milionów złotych, a co za tym idzie - skończyły się wszelkie związane z nią utrudnienia.

Projekt był realizowany w ramach Programu Współpracy Transgranicznej INTERREG VA, który wspiera inwestycje i przedsięwzięcia na obszarze przygranicznym. W Zachodniopomorskiem w ramach tego programu udało się zrealizować do tej pory dziewięć inwestycji. Kolejną jest właśnie zakończona przebudowa ul. Szczecińskiej w Tanowie w ciągu DW nr 115.

- To przedsięwzięcie o dużym znaczeniu transgranicznym, ponieważ zmodernizowany został ciąg komunikacyjny prowadzący do przejścia granicznego w Dobieszczynie. Ta trasa do Niemiec, oczywiście w czasach przed pandemią i wprowadzeniem ograniczeń w podróżowaniu, cieszyła się dużą popularnością wśród zmotoryzowanych i rowerzystów – podkreśla marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Przebudowana DW115 ma, oczywiście, służyć również mieszkańcom Tanowa i okolic. Dojazd do pracy, do szkoły w Szczecinie będzie teraz bardziej komfortowy i bezpieczniejszy - dodaje Olgierd Geblewicz.

Zobacz też: Feeria kolorów na szczecińskiej Łasztowni. Nie wszystkim się to podoba [ZDJĘCIA, WIDEO]

Inwestycja w Tanowie ma także duże znaczenie w kontekście rozbudowy w Policach zakładów chemicznych Grupy Azoty SA. Realizowane właśnie największe przedsięwzięcie branży chemicznej w Polsce, czyli budowa zakładu „Polimery Police”, wymusiła korekty w projekcie drogowym, m.in. poszerzenie wewnętrznego pierścienia ronda na skrzyżowaniu DW 114 i 115. Związane to było z dużym wzrostem dostaw materiałów budowlanych do „Polimerów Police”, a tym samym wzrostem ruchu ciężkiego.

Jadący ze Szczecina – przez Głębokie - do Polic i w kierunku Dobieszczyna mogą teraz korzystać z bezpieczniejszego skrzyżowania dróg wojewódzkich i całkowicie przebudowanego ponad dwukilometrowego odcinka DW 115. Drogowe przejście przez Tanowo to zupełnie nowy standard obsługi ruchu miejscowego i tranzytowego. Większy komfort zmotoryzowanych, ale także pieszych i rowerzystów.

Zobacz też: Chcieli zapobiec "islamizacji" Polski i planowali ATAK TERRORYSTYCZNY! Zatrzymania również w Szczecinie

- Przed przebudową na wielu odcinkach drogi brakowało chodników, a ruch pieszy odbywał się poboczami gruntowymi. Teraz mamy tu jednostronny ciąg pieszo-rowerowy oraz ciąg pieszy, częściowo oddzielony od jezdni pasem zieleni – wyjaśnia Michał Żuber, dyrektor Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, który realizował inwestycje.

Warto przypomnieć, że główna ulica w Tanowie – przed modernizacją – była odwadniana powierzchniowo, a w czasie deszczu tworzyły się tam duże zastoiska wody. W ramach przebudowy wykonana została nowa kanalizacja deszczowa (na całym odcinku), powstały też bezpieczniejsze przejścia dla pieszych. Zamontowano m.in. dodatkowe oświetlenie, którego nie było w pierwotnej wersji projektu.

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!

Elewacja Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie budzi emocje. To jednak nie ostateczny efekt